Tyle komornik może zająć z emerytury lub renty. Obowiązują limity
W przypadku zadłużenia, komornik może ściągnąć należności z emerytury lub renty dłużnika. Co jednak ważne, obowiązują konkretne regulacje, które określają, jaka maksymalna kwota może zostać zajęta ze świadczenia. Tyle wynoszą limity.
Egzekucja komornicza a emerytury i renty
Egzekucja komornicza z renty i emerytury to jeden ze sposobów odzyskiwania niespłaconych zobowiązań. W tym przypadku obowiązują jednak konkretne regulacje, które mają na celu ochronę dłużników. Prawo jasno określa, jaka kwota może zostać zajęta na poczet spłaty długu.
Dla emerytów lub osób z niepełnosprawnością te świadczenia często są jedynym źródłem utrzymania, więc konieczne są ograniczenia w tej kwestii. Dzięki temu dłużnicy mogą zachować znaczną część środków, co pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
Nawet 5 tys. zł mandatu za parkowanie pod Lidlem. Nie popełnij tego błędu Nowe zasady 800 plus. Setki tysięcy rodziców dotkną zmiany w świadczeniuKomornik nie może zająć całej emerytury lub renty
W przypadku odzyskiwania należności z emerytury lub renty komornik nie może zająć świadczenia w całości. Obowiązują tutaj dwa limity potrąceń. Jeden z nich to procent emerytury czy renty, jaki może zabrać komornik. Jeśli chodzi o długi niealimentacyjne, jest to 25 proc. kwoty emerytury brutto, a w przypadku alimentów - 60 proc.
Kolejnym ograniczeniem jest kwota wolna od zajęcia. Komornik musi zostawić dłużnikowi minimum 75 proc. minimalnej emerytury. Warto wspomnieć, że kwota ta podlega corocznej waloryzacji wraz ze wzrostem najniższego świadczenia.
Tyle komornik może zająć z emerytury lub renty
Aktualnie minimalna emerytura jest na poziomie 1780,96 złotych brutto. W tym przypadku kwota wolna od zajęcia wynosi 1335,72 zł. W związku z tym, zgodnie z prawem, komornik nie może zająć świadczenia poniżej tej kwoty. Co istotnie, takie same regulacje obowiązują zarówno w przypadku emerytury, jak i rent. Kwoty wolne od zajęcia w przypadku wszystkich rodzajów świadczeń są identyczne, by zapewnić równe traktowanie świadczeniobiorców.
Egzekucja komornicza dotyczy również innych źródeł, takich jak rachunki bankowe, wynagrodzenia oraz ruchomości czy nieruchomości. Kwota wolna od zajęcia jest aktualizowana wraz ze zmianami minimalnego wynagrodzenia.
Zobacz także: Polscy emeryci będą przymierać głodem. Tak źle jeszcze nie było