Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tyle masz sekund na skasowanie biletu. Potem kontroler nie będzie miał litości
Julia Bogucka
Julia Bogucka 19.01.2025 10:01

Tyle masz sekund na skasowanie biletu. Potem kontroler nie będzie miał litości

komunikacja miejska
Fot. Marek BAZAK/East News

Statystyki jasno wskazują, że większość Polaków korzysta z komunikacji miejskiej. Nie każdy jednak ma zawsze przy sobie ważny bilet, inni zwlekają z jego skasowaniem do ostatniej chwili. Okazuje się jednak, że czas ma tu bardzo duże znaczenie. Tyle sekund mamy na dopełnienie formalności.

Polacy podróżują komunikacją miejską

Z danych z sierpnia 2023 roku wynika, że aż 86% Polaków podróżuje komunikacją miejską. Pod uwagę wzięto obywateli w wieku od 15 do 70 lat, w których miejscu zamieszkania funkcjonuje płatny transport publiczny. Badania Krajowego Rejestru Długów „Gapowicze w komunikacji miejskiej 2023” wykazują jasno, jakie są motywacje mieszkańców.

Wśród motywacji pasażerowie wymieniają przede wszystkim wygodne połączenia, niskie ceny oraz dbałość o ekologię. Co jednak ciekawe, mimo że przystępny koszt takiej formy przemieszczania się wymienia aż 41% respondentów, to jednak wielu pasażerów nie kupuje lub unika kasowania biletów za przejazd. To może skończyć się karą, a czas, w jakim tego dokonamy, bardzo się liczy.

Ważna zmiana w znanej kawiarni. Koniec z polityką otwartości, klienci muszą się pilnować Ile będą kosztować ferie zimowe? Tyle Polacy zamierzają wydać w 2025

Tyle masz czasu na skasowanie biletu

Jak się okazuje, ZDTiM w Szczecinie ma bardzo rygorystyczne zasady, jeśli chodzi o czas, w którym muszą się zmieścić pasażerowie komunikacji miejskiej. Nie tak dawno temu pani Anna zakupiła piętnastominutowy bilet na przejazd za pomocą aplikacji mobilnej. Nie skasowała go jednak od razu, co skończyło się dla niej dotkliwą karą. Jak się okazuje, spóźniła się zaledwie o sekundę.

Dostałam karę 200 złotych, odwołałam się i musiałam zapłacić 400 zł, bo czekałam dość długo na odpowiedź z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego – mówiła w rozmowie z portalem “Gazeta Szczecińska”.

EN_01496635_0164.jpg
Fot. Marek BAZAK/East News

Kontrolerzy zauważyli, że pasażerka skasowała swój bilet po 21 sekundach od rozpoczęcia przejazdu. Okazało się, że to zbyt późno. ZDiTM w Szczecinie wyjaśnia, że użytkujący z komunikacji miejskiej mają obowiązek dokonać tego natychmiast po tym, jak wejdą do pojazdu. W przypadku korzystania z aplikacji, na kupienie i skasowanie biletu przewidziano zaledwie dwadzieścia sekund.

Zobacz też: Górale coraz bardziej zaniepokojeni. Wybory turystyczne Polaków spędzają im sen z powiek

Jeśli nie zdążysz skasować biletu, dostaniesz karę

Jak się okazuje, w przypadku Szczecina można sobie ułatwić zdążenie w zakupie biletu na komunikację miejską. Zdecydowanie szybciej trwa zakup posiadaczy Mobilnej Karty Miejskiej, a bilet można skasować jeszcze przed rozpoczęciem przejazdu. Niekiedy jednak zdarza się, że otrzymujemy karę od kontrolera, z którą absolutnie się nie zgadzamy. Jej wysokość zależy przede wszystkim od zasad panującym w danym mieście.

Dla przykładu w Katowicach możemy się spodziewać mandatu w wysokości nawet 500 złotych, jednak gdy zapłacimy od razu, najprawdopodobniej kwota wyniesie 200 złotych. W Warszawie będzie trzeba zapłacić 266 złotych za brak biletu normalnego i 196 złotych za brak ulgowego, a natychmiastowa opłata obniża kwotę o 40%. Jednak w porównaniu do cen biletów samych w sobie, kary niemal wszędzie będą dla nas wyjątkowo dotkliwe.