Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Tyle warte są znicze, które trafiają do kontenerów na cmentarzu. Zaskakujące dane
Sylwia Nowosińska
Sylwia Nowosińska 02.11.2024 14:31

Tyle warte są znicze, które trafiają do kontenerów na cmentarzu. Zaskakujące dane

znicze, nagrobek
Fot. Pixabay

Co dzieje się ze zniczami po tym, jak Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny dobiegną końca? Najnowsze dane na ten temat nie napawają optymizmem. Stowarzyszenie “Polski Recykling” oszacowało, ile ton śmieci może trafić do kontenerów po tych obchodach. Dane są niepokojące. Jest jednak sposób, żeby ograniczyć szkody dla środowiska.

Wyceniono znicze i kwiaty, które trafiają do kontenerów

Według wyliczeń członków Stowarzyszenia "Polski Recykling" przytaczanych przez PAP, w 2024 roku po listopadowych uroczystościach na wysypiska trafi blisko 120 tys. ton śmieci. Tę liczbę mogłaby znacznie zmniejszyć zmiana nawyków wśród Polaków i poważne podejście do segregacji odpadów. Jednorazowe znicze to nie tylko wzrost odpadów, ale też ogromny wydatek. Jak informuje PAP, Polacy co roku wydają na Wszystkich Świętych nawet miliard złotych. Według szacunków z 700 mln zł z tej kwoty przeznaczane jest na znicze, a pozostałe 300 mln zł na kwiaty. 

Emerytura Andrzeja Dudy. Prezydent dostanie znacznie więcej niż przeciętny Polak

Nawet 9 kilogramów odpadów z jednego grobu

Początek listopada wiąże się najpierw z rozświetlonymi jasnym światłem cmentarzami, a przez kolejne dni z przepełnionymi kontenerami na cmentarzach.Lądują w nich wypalone lampiony, doniczki i resztki kwiatów, które trafiają do wspólnych kontenerów.

Eksperci podkreślają, że z każdego grobu pozostaje od 3 do 9 kg odpadów.  Gdyby Polacy przed sprzątaniem grobów segregowali śmieci, odpady te mogłyby zostać ponownie wykorzystane lub przetworzone na paliwo alternatywne. Jak informuje PAP, problem leży także w przepisach, bowiem umowy zarządców cmentarzy z firmami odbierającymi śmieci bardzo często nie przewidują segregacji.

Jak poprawnie segregować znicze?

Jeżeli jednak pojemniki do segregacji są dostępne na cmentarzu, znicze należy prawidłowo segregować. Pamiętajmy, że szkło po zniczach powinno się wrzucać do pojemnika na szkło. Żeby w dalszych etapach recyklingu nie było problemów, znicz powinien zostać rozłożony na pojedyncze elementy: osobno odłóżmy element plastikowy i wrzućmy go do pojemnika żółtego na odpady z metali i z tworzyw sztucznych, szkło wrzucajmy osobno do pojemnika zielonego.
Wyjątkiem są znicze zabrudzone woskiem i zawierające resztki wosku. Ich nie wkładamy do pojemnika na szkło, ale do szarego kontenera na odpady zmieszane, podobnie jak zużyte wkłady do zniczy i znicze ceramiczne.