Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Tysiące zaniżonych emerytur z ZUS. Seniorzy tracą pieniądze, muszą interweniować
Michał Górecki
Michał Górecki 17.07.2024 16:01

Tysiące zaniżonych emerytur z ZUS. Seniorzy tracą pieniądze, muszą interweniować

ZUS, emerytury
Fot. Val Vesa on Unsplash/Iberion

Blisko 5 tys. seniorów w 2023 r. otrzymało wyrównanie za niepoprawnie wyliczoną emeryturę. Każdego roku ZUS myli się w granicach tej liczby. Co jednak gorsze, by osoby dotknięte urzędniczym błędem mogły liczyć na wyrównanie, muszą interweniować same. 5 tys. osób, którym się udało, to promil.

ZUS. Tysiące emerytur jest zaniżonych

Najnowsze dane dot. zaniżonych świadczeń emerytalnych ZUS podał w odpowiedzi na pytanie serwisu money.pl. W 2023 r. skala miała sięgnąć 4.706 spraw - tyle osób otrzymało swoje świadczenie w mniejszej kwocie, niż powinno, i zyskało wyrównanie. A to 0,12 proc. całości, bo ZUS wydał ponad 3,6 miliona decyzji w sprawach świadczeń emerytalno-rentowych.

Ujawniamy: Eksperymentalny program rządu upadł. Stracimy 1.700 zł co miesiąc

Dodatkowe 300 zł do emerytury dla tej grupy seniorów. Muszą złożyć wniosek

Zbyt niskie emerytury z ZUS. Jaka jest skala błędów?

Ta skala już jednostkowo robi wrażenie, a sytuacja powtarza się co roku. Z przywoływanych danych Ministerstwa rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że na przestrzeni lat 2016-2022 ujawniono w sumie 17.145 błędnych decyzji ZUS. Z tej liczby wyrównania wypłacono wobec 16.008 z nich. Co z resztą? Muszą interweniować, by otrzymać sprawiedliwe kwoty.

Money.pl przypomina, że wówczas - podczas rządów Zjednoczonej Prawicy - wiceminister z PiS Stanisław Szwed tłumaczył zjawisko powtarzającymi się błędami samych emerytów (zaniechania lub pomyłki urzędników to swoją droga). Chodziło m.in. o okazywane dokumenty, odbiegające od stanu faktycznego.

Zjawisko potencjalnie maksymalizuje fakt, że obecnie w resorcie rodziny pracy i polityki społecznej nie są prowadzone prace nad zmianą modelu rozliczania. To znaczy, że rokrocznie jakiś procent emerytur może być źle wyliczony (np. na zbyt niską kwotę). By nie stracić, seniorzy musza interweniować sami.

Zaniżone emerytury z ZUS. Seniorzy muszą interweniować

Jedyną możliwością dla seniora, który zorientuje się, że jego świadczenie jest zbyt niskie, jest odwołanie się od decyzji ZUS - do sądu okręgowego lub sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Musi jednak działać szybko - przepisy przewidują miesiąc od wydania decyzji ZUS.

Serwis money.pl przypomina w tym kontekście, że odwołanie należy też złożyć w oddziale ZUS (tego, który wydawał decyzję). Dokument powinien zawierać numer decyzji i krótkie wyjaśnienie. Wtedy, po rozpatrzeniu, zakład może zmienić decyzję i uwzględnić nowe okoliczności - podnieść świadczenie. ma na to 30 dni, w innym przypadku sprawa trafia do sądu. Rzecz jasna od wyroku sądu, jak zawsze, także przysługuje odwołanie do wyższej instancji.

Inną ścieżką jest tzw. ponowne przeliczenie emerytury, o którym już pisaliśmy. Tego rozwiązania nie należy się obawiać - można wnioskować nawet nie mając pewności, że po przeliczeniu zyskamy - ZUS bowiem, nawet jeśli okaże się, że wcześniej pomylił się na nasza korzyść, weźmie pod uwagę kwotę bardziej opłacalną dla nas.