UE chce zmienić prawo azylowe dla Polski. Sytuacja na granicy z Białorusią ma się polepszyć
Bruksela zaoferowała Polsce, Litwie i Łotwie duże poluzowanie wymogów prawa azylowego na granicy z Białorusią. Jak poinformowano, łatwiejsze ma być legalne blokowanie migrantów i ich deportacje.
Komisja Europejska przedłożyła projekt przewidzianych na pół roku zmian w przepisach migracyjnych i azylowych, które bardzo zaostrzą wymogi dla migrantów na pograniczu z Białorusią, a dla władz Polski, Łotwy i Litwy mogą stać się sposobem na zalegalizowanie części obecnych praktyk krytykowanych przez organizacje humanitarne.
Komisarz UE ds. wewnętrznych, przekonywała, że Unia „nie zamierza legalizować push-backów", ale jednocześnie tłumaczyła, że nie jest to pojęcie jednoznacznie zdefiniowane prawnie.
– Dzisiejszy projekt wyjaśnia, co jest możliwe zgodnie z prawem na granicy – tak wymijająco odpowiadała dziś Ylva Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych na kilkukrotne pytania dziennikarzy o polskie przepisy, na których podstawie osoba zatrzymana na nielegalnym przekroczeniu granicy będzie mogła zostać niezwłocznie wydalona z Polski. Komisja Europejska odmawia jednoznacznej oceny nowej polskiej „ustawy wywózkowej", choć Johansson jeszcze przed tygodniem tłumaczyła nam, że w KE trwa jej ocena prawna, a ponadto wstępnie wskazywała na swoje zastrzeżenia.
Zaproponowane zmiany
Pierwszą zaproponowaną zmianą jest wydłużenie dozwolonego okresu rejestracji wniosków o azyl z 10 dni do czterech tygodni. Co więcej, Polska, Litwa i Łotwa będą mogły ograniczyć miejsca, gdzie wolno składać takie wnioski, co może sprowadzić się do legalnego „przekierowywania” migrantów (w tym uchodźców) do innych miejsc na granicy – bez podanego w rozporządzeniu limitu w metrach czy kilometrach.
Jednak prawdopodobnie najważniejszą zmianą będzie zgoda na objęcie nadzwyczajną „procedurą graniczną” (wydłużoną z czterech do 16 tygodni) wszystkich migrantów przekraczających granicę z Białorusi do Polski, Litwy i Łotwy.
Ambasadorzy krajów Unii zatwierdzili dziś sankcyjną listę 17 Białorusinów i 11 firm, instytucji, organizacji odpowiedzialnych za atak hybrydowy Łukaszenki. Ich lista zostanie ujawniona w czwartek, 2 grudnia.