Ulga podatkowa na internet. Skorzystać może wiele osób
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Na jakich zasadach opiera się na ulga podatkowa na internet
-
Jakie dokumenty trzeba przedłożyć, aby ją uzyskać
-
Co jeszcze można odliczyć od podatku
Płacisz za dostęp do internetu? Należy ci się ulga podatkowa
Ulga podatkowa pozwala na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Jedną z najbardziej popularnych bonifikat jest ulga podatkowa na internet . Wystarczy bowiem spełnić kilka warunków, aby uzyskać prawo do odliczenia wydatków od podatku.
Bonifikata na internet przysługuje każdemu podatnikowi, który rozlicza się z Urzędem Skarbowym przy użyciu formularza PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 . Warto jednak pamiętać, że osobom, które ponoszą wydatki na poczet sieci internetowej w lokalu wynajmowanym nie należy się ulga podatkowa, ponieważ przywilej ten dotyczy tylko korzystania z internetu na użytek własny.
Portal bezprawnik.pl podaje, że okres korzystania z ulgi podatkowej jest ograniczony. Obywatel może wykorzystać bonifikatę tylko dwa razy w następujących po sobie latach. Zatem jeżeli podatnik zawnioskował o ulgę w 2019 r., a o przywileju zapomniał w roku ubiegłym, to prawo do ulgi podatkowej na internet wygasło i nie można ubiegać się o nią w 2021 r.
Ulga podatkowa na internet - dwie stawki i niezbędne dokumenty
Kwota odliczenia ulgi podatkowej waha się w zależności od tego, czy podatnik rozlicza się z Urzędem Skarbowym samodzielnie czy z małżonkiem. Pierwszy wariant uprawnia do odpisania maksymalnie 760 zł. W drugim przypadku ulga podatkowa może wynieść do 1520 zł.
Każdy, kto chce odliczyć ulgę podatkową musi przedłożyć dokument, który potwierdza wydatki poniesione na sieć internetową. Portal gazeta.pl wskazuje, że nie musi być to koniecznie faktura VAT - wystarczy jakikolwiek dowód, który będzie zawierał cztery niezbędne informacje.
W piśmie należy przekazać szczegółowe dane na temat odbiorcy i sprzedawcy usługi, rodzaju usługi oraz kwoty zapłaty. Warto także pamiętać, że osoby, które płacą łącznie za internet i telewizję, muszą rozgraniczyć w dokumentach, która kwota dotyczy wydatków na sieć.
Odliczenie podatku dotyczy opłat poniesionych w danym roku podatkowym. Zatem w deklaracji za rok 2020 r. nie można umieścić wydatków na internet, które trzeba było przekazać w styczniu 2021 r.
Warto przestrzegać także z góry narzuconych terminów. Termin złożenia zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia 2021 r. Po tej dacie Urząd Skarbowy samodzielnie rozliczy podatnika, jednak bez uwzględnienia jakiejkolwiek ulgi podatkowej. A katalog bonifikat jest długi.
Poza ulgą podatkową na internet obywatele mogą skorzystać także z ulgi prorodzinnej, odliczenia składek zdrowotnych czy z tytułu wykonywania pracy za granicą (ulga abolicyjna). Do dyspozycji podatników pozostaje także ulga termomodernizacyjna , na samochód, leki, sprzęt rehabilitacyjny czy badanie i rozwój.
W tym roku po raz pierwszy można odliczyć od podatku także darowiznę na cele związane z COVID-19. Z tej możliwości mogą skorzystać osoby, które nieodpłatnie przekazały datek na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych, domów dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, w tym z usługami opiekuńczymi, ośrodków wsparcia, rodzinnych domów pomocy i domów pomocy społecznej oraz podmiotów podejmujących walkę z COVID, które są wpisane do wykazu NFZ.