Ponad miliard złotych na nową ulgę. Wiadomo już, kto będzie mógł skorzystać i zaoszczędzić masę pieniędzy
Ulga robotyzacyjna - kluczowe daty i zasady przyznania
Według doniesień portalu bankier.pl ulga robotyzacyjna ma zostać wprowadzona 1 stycznia 2021 r. Losy nowego rozwiązania będą ważyły się do końca września tego roku. Rząd chce ograniczyć czasowo nową bonifikatę - ma ona przysługiwać przez 5 lat. Dziennik Gazeta Prawna podaje, że ulga robotyzacyjna objąć wydatki poniesione na przestrzeni lat 2021-2025.
Główne założeniem bonifikaty jest pokrycie przez państwo 50 proc. wydatków, które polscy przedsiębiorcy przeznaczyli na zakup konkretnych urządzeń. Ulga robotyzacyjna ma zezwalać na odliczenie kosztów poniesionych z tytułu kupna robotów, urządzeń do produkcji addatywnej (druki 3d), maszyn sterowanych cyfrowo, specjalistycznego oprogramowania i szkolenia pracowników w zakresie nowych technologii.
Dla kogo ulga robotyzacyjna?
Projekt przepisów zakłada, że z ulgi robotyzacyjnej skorzystają zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i spółki z małego i średniego sektora. W ten sposób rząd chce wspomóc firmy w wielobranżowym rozwoju i zachęcić wszystkich właścicieli do inwestowania w nowe technologie. Forsal podaje, że nowa bonifikata ma podnieść poziom robotyzacji polskich przedsiębiorstw i poprawić jakość i elastyczność produkcji.
Według wstępnych wyliczeń koszt ulgi robotyzacyjnej wyniesie 1 mld 100 mln zł w przeciągu 5 lat. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że w pierwszym roku obowiązywania pochłonie ok. 150 mln zł z polskiego budżetu.
DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu
Pokaźny system preferencji podatkowej wzbogacony o ulgę robotyzacyjną
Przedsiębiorcy już teraz mogą korzystać z bogatej oferty bonifikat od polskiego rządu, ale ulga robotyzacyjna to pierwsze rozwiązanie nastawione bezpośrednio na nowe technologie. Nowa bonifikata ma opierać się o istniejącą już ulgę B+R (możliwość dwukrotnego odliczania kosztów kwalifikacyjnych). Kto może korzystać z tego rozwiązania? Podatnicy, którzy opłacają podatek według skali podatkowej i rozliczają się na deklaracji PIT-36 oraz osoby opłacające podatek według 19% stawki podatkowej i rozliczające się na deklaracji PIT-36L.
Poza tym przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi IP Box. Dzięki niej podatnicy są uprawnieni do 5-proc. stawki preferencyjnej pod warunkiem, że rejestrują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.