BiznesINFO.pl
Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT

Pixabay/gosiak1980

Ulga termomodernizacyjna. Na jedną osobę przypada średnio 14,4 tys. zł upustu

10 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Ulga termomodernizacyjna cieszy się ogromną popularnością wśród podatników. Dzięki niej można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Wystarczy tylko zainwestować w renowację budynku mieszkalnego i spełnić kluczowe wymogi, aby m&oacu

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile pieniędzy w 2019 r. odliczyli Polacy w ramach ulgi termomodernizacyjnej

  • Co należy zrobić, aby móc ubiegać się o bonifikatę

  • Jaką maksymalną kwotę może odliczyć podatnik

Ulga termomodernizacyjna hitem w Polsce. Kto może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna dołączyła do katalogu podatkowych bonifikat w 2019 r. Rzeczpospolita ustaliła, że dwa lata temu dzięki niej Polacy odliczyli blisko 3 mld zł. Średnia kwota oszczędności to ponad 14,4 tys. zł.

Czy również w tym roku ulga termomodernizacyjna będzie cieszyła się tak dużą popularnością? Czas na zgłoszenie się po bonifikatę upływa wraz z końcem kwietnia. Niezbędne formalności w tym zakresie należy uzupełnić przy okazji składania deklaracji PIT.

Portal money.pl podaje, że ulga termomodernizacyjna przysługuje tylko właścicielom bądź współwłaścicielom budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy ponieśli wydatki na termomodernizację domów. Budynek jednorodzinny oznacza zarówno dom wolnostojący, jak i budynki w zabudowie szeregowej, grupowej i bliźniaczej. Bonifikata dotyczy tylko wybudowanych domów.

Zasady skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej dookreśla rozporządzenie z 2018 r. W ramach bonifikaty można odliczyć kilka kategorii wydatków z tytułu termomodernizacji budynku. Po ulgę może się zgłosić każdy, kto poniósł koszty zakupu materiałów budowalnych i urządzeń, a także usług.

W ramach pierwszej kategorii można odliczyć np. wydatki na poczet kotłów, pomp ciepła, zbiorników na gaz lub olej czy urządzeń do docieplania przegród gazowych. Za usługę podlegającą odliczeniu uznaje się m.in. analizę termograficzną budynku, wymianę stolarki zewnętrznej, montaż kotłów, pomp ciepła i kolektorów słonecznych, a także wykonanie audytu energetycznego.

Ulga termomodernizacyjna przysługuje obywatelom, którzy spełnią jeden kluczowy warunek - przedsięwzięcie zgłoszone do odliczenia musi zakończyć się w ciągu trzech kolejnych lat. Okres ten należy liczyć od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

W tym czasie zaleca się prowadzenie skrupulatnej dokumentacji budowlanej. Warto zbierać dokumenty z odbioru technicznego i od podwykonawców czy zaświadczenia o poprawie standardu energetycznego danej nieruchomości. Jeżeli inwestycja nie zostanie ukończona w ciągu trzech lat, trzeba zwrócić bonifikatę.

Ulga termomodernizacyjna - kwoty odliczenia

W ramach ulgi termomodernizacyjnej można odliczyć maksymalnie 53 tys. zł. Aleksandra Trocińska z Grant Thornton tłumaczy, że jeżeli po bonifikatę zgłosi się podatnik, który rozlicza się według stawki 17 proc. (I próg podatkowy), to będzie mógł obniżyć podatek o 9 010 zł. Z kolei osoby o najwyższych dochodach, które podlegają opodatkowaniu w skali 32 proc. (II próg podatkowy) mogą liczyć na oszczędności rzędu 16 960 zł, jednak pod warunkiem że całe przedsięwzięcie termomodernizacyjne będzie objęte stawką 32 proc.

Co zrobić, gdy kwota odliczenia przekroczy dochód, który obywatel uzyskał w danym roku podatkowym? Ma prawo skorzystać z bonifikaty w kolejnych latach. Warto jednak pamiętać, że ulga termomodernizacyjna nie będzie przysługiwała, jeżeli okres rozliczenia przekroczył 6 lat.

Każdy, kto chce skorzystać z bonifikaty powinien przedłożyć faktury potwierdzające zakup materiałów budowalnych bądź usług. Jeżeli tego typu dokument został wystawiony przez osobę niebędącą podatnikiem VAT to ulga termomodernizacyjna nie zostanie przyznana.

Podobne artykuły

Pexels/Pixabay

Twój portfel

Uwaga na fałszywą aplikację Netflixa. Wygląda niemal tak samo jak oryginał

Czytaj więcej >
Marek Bazak/EAST NEWS

Twój portfel

Emerytura honorowa. Co zrobić aby otrzymać dodatek 4,5 tys. zł brutto?

Czytaj więcej >
Będzie podatek od kampera

Twój portfel

Podatek wchodzi już od 1 lipca. Zapłacą go wyjeżdżający na wakacje kamperem

Czytaj więcej >
Klienci Energi otrzymali zawyżone rachunki. Teraz spółkę może czekać kontrola

Twój portfel

Energa Obrót zawyżała rachunki? Do siedziby wejdzie kontrola

Czytaj więcej >
Biznesinfo

Twój portfel

Opłata za ogrzewanie wystrzeli. Szykuj się na horrendalne stawki

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Twój portfel

PKO BP ostrzega przed oszustami. Wyłudzają dane nową metodą

Czytaj więcej >