Unia daje chińskiej platformie Temu ultimatum. Mają na to tylko miesiąc
Chińska platforma Temu zyskała ogromną popularność w Europie, ale ze względu na kontrowersyjne praktyki, napotkała też na poważne przeszkody prawne. Unijne śledztwo ujawniło liczne nieprawidłowości związane z polityką konsumencką platformy, co postawiło Temu w obliczu wymagań UE. Czy firma zdoła przystosować się do unijnych zasad, by uniknąć wysokich kar?
Temu pod lupą UE – nieprawidłowości, które zaniepokoiły urzędników
Komisja Europejska w wyniku koordynowanego dochodzenia przez Sieć Współpracy ds. Ochrony Konsumentów (CPC) wykazała, że Temu stosuje praktyki, które naruszają przepisy konsumenckie Unii Europejskiej . W śledztwie przeprowadzonym przez Belgię, Niemcy i Irlandię odkryto, że platforma stosowała „fałszywe rabaty”, mające sugerować użytkownikom, iż produkty są przecenione bardziej niż faktycznie. Podobnie działała taktyka sztucznego ograniczania zapasów , co miało przyciągać klientów do szybszych zakupów, sugerując, że dostępność produktów jest ograniczona.
Dochodziły do tego przypadki zachęcania klientów do udziału w grach bez pełnej informacji o warunkach uczestnictwa. Były to tylko niektóre z praktyk, które wywołały reakcję Komisji Europejskiej. Platformie zarzucano również publikowanie nieprawdziwych recenzji oraz brak pełnej informacji na temat praw konsumentów do zwrotu towarów . Wszystkie te nieprawidłowości skłoniły Unię Europejską do interwencji. Komisja wydała ostrzeżenie, dając firmie Temu miesiąc na odniesienie się do zarzutów i wprowadzenie niezbędnych zmian.
Platforma pod presją – co grozi Temu za niedostosowanie się?
W obliczu unijnej presji Temu znalazło się w trudnym położeniu. Komisja Europejska jasno określiła oczekiwania wobec firmy, a jeśli Temu ich nie spełni, państwa członkowskie UE mają prawo nałożyć na nią wysokie grzywny. Ostatni miesiąc to dla Temu czas na odpowiedź i wypracowanie planu naprawczego, który obejmowałby usunięcie zidentyfikowanych problemów. Zgodnie z nowymi przepisami, UE podejmuje zdecydowane kroki w kierunku regulowania usług cyfrowych , zwłaszcza w kontekście ochrony konsumentów oraz handlu internetowego.
Naruszenia, które wykryto na Temu, wykraczają poza samą sprzedaż produktów, gdyż dotykają także kwestii uczciwości przekazywanych informacji . Warto zaznaczyć, że niedostosowanie się do wymagań może mieć dla firmy nie tylko wymiar finansowy, ale również reputacyjny. Formalne postępowanie wszczęte przez Komisję Europejską w ubiegłym tygodniu pozwala również sprawdzić, czy Temu narusza przepisy ustawy o usługach cyfrowych (DSA), co obejmuje m.in. kwestię sprzedaży nielegalnych produktów i stosowania uzależniających praktyk .
Temu na rynku polskim - czy straci zaufanie klientów?
Mimo toczących się postępowań platforma Temu nie przestaje zdobywać popularności w Polsce. Od września 2024 roku korzystało z niej już 15,85 mln użytkowników w kraju , co świadczy o jej rosnącej pozycji w sektorze e-commerce. Jednak obecne problemy mogą wpłynąć na poziom zaufania polskich konsumentów do platformy. Przedstawiciele branży e-commerce obserwują rozwój sytuacji z niepokojem, gdyż ewentualne kary lub ograniczenia nakładane przez UE mogłyby mieć wpływ na funkcjonowanie Temu w Europie.
Czy platforma zdoła dostosować się do wymagań Unii i uniknąć sankcji? Przyszłość Temu w Polsce i innych krajach europejskich w dużej mierze zależy od tego, czy zarząd zdecyduje się na szybkie wprowadzenie zmian.