Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > UE namiesza Australii w dostawach szczepionki. Bruksela chce zmusić do rejestrowania
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 28.01.2021 01:00

UE namiesza Australii w dostawach szczepionki. Bruksela chce zmusić do rejestrowania

Unia Europejska może namieszać w związku z dostawami szczepionek
Pixnio

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy Pfizer wyprodukuje więcej dawek szczepionek

  • Dlaczego Unia Europejska chce wstrzymywać dostawy

  • Kiedy Australijczycy zaszczepią się przeciwko COVID-19

Unia Europejska może namieszać w dostawie szczepionek

Australijski portal news.com podawał, że możliwości ilości szczepień w Australii mogą zostać zwiększone w związku z tym, że firma Pfizer potwierdziła, że wkrótce może wyprodukować więcej dawek, niż początkowo sądzono. Nie oznacza to jednak, że tak się stanie. Ich dostarczenie nie jest pewne ze względu na napotykane problemy zaopatrzeniowe w Europie.

Australia zamówiła już 10 milionów dawek szczepionki Pfizer, którą uważa się w tej chwili jako najskuteczniejszą na świecie. W tym tygodniu szczepionka została zatwierdzona przez australijską administrację.

Zamiar eksportowania szczepionek musi być zgłaszany

- Ponieważ firma Pfizer obecnie się rozwija i chce produkować znacznie więcej [szczepionek] niż pierwotnie oczekiwano, spodziewamy się, że w przyszłości będziemy rozmawiać o możliwości zwiększenia [dostaw] - poinformowała Louise Graham, dyrektor zarządzająca Pfizer na Australię i Nową Zelandię.

Graham przekazała też, że do tej pory nie rozpoczęły się rozmowy z rządem na ten temat, jednak temat zostanie poruszony od razy, gdy pierwsza partia zamówionych już szczepionek dotrze do Australii.

Tymczasem unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides ogłosiła w poniedziałek, że Unia Europejska będzie wymagała od koncernów produkujących szczepionki, by te rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar ich eksportu do państw trzecich.

„Państwa członkowskie UE są zjednoczone: twórcy szczepionek mają społeczne i umowne obowiązki, których muszą przestrzegać” - powiedziała w poniedziałek cytowana przez portal NBC News komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides.

Ten krok miał zakłócić plan wdrażania szczepionek w Australii, który, zgodnie z planami rządu, miał rozpocząć się już pod koniec lutego, przekazał portal news.com, na który powołuje się PAP.

Australia z ambitnymi planami

P.o. dyrektora ds. medycznych Australii Michael Kidd przekazał dziś, że wytyczne rządu dotyczące planu szczepień pozostały niezmienione, a swoje prognozy określił jako “ostrożne”.

Australijski rząd planował zaszczepić do końca marca 4 mln obywateli, jednak prezes Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego Omar Khorshid obawia się, że w związku z obecną sytuacją i opóźnieniami w dostawach mogą pokrzyżować ambitne plany dotyczące planu szczepień.