Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Technologie > PayPal jak "wymiar sprawiedliwości". UOKiK o bulwersujących praktykach. Potężna kara
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.07.2024 09:55

PayPal jak "wymiar sprawiedliwości". UOKiK o bulwersujących praktykach. Potężna kara

PayPal
Fot. materiały prasowe PayPal

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał decyzję, by ukarać popularną internetową usługę fintechową PayPal karą w wysokości ponad 106 mln zł. W ocenie urzędu naruszenia są bardzo poważna, a ich charakter - bezprecedensowy.

Klauzule abuzywne w umowach z PayPal

UOKiK poinformował o zakończeniu postępowania wyjaśniającego w sprawie działalności europejskiego oddziału PayPal na polskim rynku. Ustalono, że firma stosowała w umowach z użytkownikami zapisy naruszające ich prawa. PayPal uzurpował sobie wręcz uprawnienia odpowiednie dla wymiaru sprawiedliwości: rezerwował sobie prawo do nakładania na użytkowników sankcji za łamanie przepisów prawa, ustaw, zarządzeń i regulacji.

Zobacz: Awaria witryny Sejmu. Hołownia: atak DDoS. A może zwykła niekompetencja?

Łącznie w regulaminie dopatrzono się aż 34 zapisów, które w ocenie UOKiK stanowiły pogwałcenie praw polskiego konsumenta. Jako przykład podawane są sankcje za próby korzystania z zablokowanego, jednak problemów jest znacznie więcej. PayPal mógł nakładać na użytkowników kary, nawet jeśli złamanie przez nich jakichś przepisów nie miało związku z ich kontem w usłudze.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko OLX. Grożą im poważne konsekwencje

PayPal mógł arbitralnie karać za wszystko

PayPal został także ukarany za działanie w trybie całkowitej arbitralności podejmowanych decyzji. W zapisach dokumentów, na które musieli się zgadzać użytkownicy, znajdziemy na przykład prawo do blokowania wypłat pieniędzy w dowolnej chwili i według własnego uznania na tak długo, jak to będzie konieczne. Ustalenia komentuje prezes UOKiK, Tomasz Chróstny:

Charakter naruszeń jest bezprecedensowy. Dla konsumenta korzystanie z usług PayPal na podstawie zakwestionowanych klauzul jest nieprzewidywalne. Klauzule PayPal są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć które z jego działań mogą zostać uznane za zabronione, a także jakie sankcje mogą zostać na niego nałożone przez przedsiębiorcę. W związku z tym PayPal ma nieograniczoną możliwość dowolnego decydowania o tym, czy użytkownik popełnił czyn zabroniony i jaka spotka go za to kara, którą może być choćby zablokowanie pieniędzy na koncie.

Co więcej, na użytkowników ukaranych zamknięciem konta nałożona mogła być jeszcze za to kara w wys. 2,5 tys. dol

Wysoka kara dla PayPal

UOKiK wezwał PayPal Europe do zaprzestania praktyk niezgodnych z prawem i nałożył na spółkę karę w wysokości 106,6 mln zł. Ponadto musi ona powiadomić swoich klientów o decyzji urzędu, a abuzywne zapisy w umowach zostały unieważnione. Decyzja nie jest prawomocna i spółce przysługuje prawo do odwołania się.

Powiązane
haker
Quiz sprawdzi, czy jesteś bezpieczny w internecie. Jeśli nie zdobędziesz 7/10 pkt., możesz mieć kłopoty