UOKiK przetestował skuteczność proszków do prania. Mamy zwycięzców
Z tego artykułu dowiesz się:
Czemu UOKiK testuje proszki
Który z nich wypadł najlepiej w zestawieniu
Który z nich wypadł najgorzej w rankingu
Jakie rady przygotował UOKiK dla piorących
UOKiK testuje proszki do prania
UOKiK przypomina, że proszek do prania to najchętniej kupowany przez Polaków detergent. Badanie proszków do białych tkanin przeprowadzono między grudniem 2020 r. a lutym 2021 r. Eksperci UOKiK badali usuwanie plam, wytrzymałość tkaniny, kurczenie się tkaniny oraz masę netto produktu.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny powiedział, że testy związane są z prawem do rzetelnej informacji przysługującemu klientowi. Dodał także, że poprzez podobne działania UOKiK chce ułatwić klientom wybór.
Testy proszków odbywały się w laboratorium UOKiK w Łodzi. Łącznie proszki przeszły 197 testów, a to pozwoliło uzyskać 5392 wyników cząstkowych. Proszki dozowano zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu.
UOKiK zbadał ponad piętnaście rodzajów zabrudzeń m.in.: krew, sos spaghetti, lody czekoladowe, podkład, czerwone wino i herbata. Który proszek wypadł najlepiej?
UOKiK wybrał zwycięzcę
Domol Vollwaschmittel proszek marki własnej Rossmann wypadł najlepiej w całym zestawieniu. Jak się okazuje, usunął o pięć z piętnastu rodzajów plam badanych przez UOKiK. Równie dobrze poradziły sobie Formil z Lidla oraz Tandill z Aldi. Najgorzej z szyldów marek własnych wypadł Ultra z Biedronki.
Popularny Ariel, Bryza, E oraz Rex wypadły jako jedne z najgorszych. UOKiK najgorzej ocenił także ich cenę w stosunku do prezentowanej jakości prania. Średnio poradził sobie popularny i drogi Vizir oraz Persil. Oba detergenty otrzymały trzy z pięciu możliwych gwiazdek.
Najtaniej wypierzemy w proszku Ultra (zaledwie 36 gr na jedno pranie), a najdrożej w Persilu (jedno pranie to koszt 1,09 zł).
UOKiK doszedł także do wniosków, że w przypadku wszystkich proszków stwierdzono zgodność masy netto z założeniami producenta. Żaden z detergentów nie wpłynął na wytrzymałość oraz kurczenie się tkaniny.
UOKiK zaleca, aby kierować się kolorem pranych ubrań, a białe prać tylko i wyłącznie osobno. W złotych radach dodaje, że zalecane jest ręczne zapranie suchych i uporczywych plam.