BiznesINFO.pl
UOKiK testuje proszki do prania. Wiemy, który najlepszy.

pixabay, habelfrank

UOKiK przetestował skuteczność proszków do prania. Mamy zwycięzców

6 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

UOKiK postanowił wziąć na tapet skuteczność proszków do prania dostępnych na rynku. W konkursie udział wzięło dziesięć rodzajów detergentu. Okazuje się, że wyścigu wcale nie wygrał żaden markowy produkt, a ten sprzedawany pod marką własną jednego z podmio

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czemu UOKiK testuje proszki

  • Który z nich wypadł najlepiej w zestawieniu

  • Który z nich wypadł najgorzej w rankingu

  • Jakie rady przygotował UOKiK dla piorących

UOKiK testuje proszki do prania

UOKiK przypomina, że proszek do prania to najchętniej kupowany przez Polaków detergent. Badanie proszków do białych tkanin przeprowadzono między grudniem 2020 r. a lutym 2021 r. Eksperci UOKiK badali usuwanie plam, wytrzymałość tkaniny, kurczenie się tkaniny oraz masę netto produktu.

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny powiedział, że testy związane są z prawem do rzetelnej informacji przysługującemu klientowi. Dodał także, że poprzez podobne działania UOKiK chce ułatwić klientom wybór.

Testy proszków odbywały się w laboratorium UOKiK w Łodzi. Łącznie proszki przeszły 197 testów, a to pozwoliło uzyskać 5392 wyników cząstkowych. Proszki dozowano zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu.

UOKiK zbadał ponad piętnaście rodzajów zabrudzeń m.in.: krew, sos spaghetti, lody czekoladowe, podkład, czerwone wino i herbata. Który proszek wypadł najlepiej?

UOKiK wybrał zwycięzcę

Domol Vollwaschmittel proszek marki własnej Rossmann wypadł najlepiej w całym zestawieniu. Jak się okazuje, usunął o pięć z piętnastu rodzajów plam badanych przez UOKiK. Równie dobrze poradziły sobie Formil z Lidla oraz Tandill z Aldi. Najgorzej z szyldów marek własnych wypadł Ultra z Biedronki.

Popularny Ariel, Bryza, E oraz Rex wypadły jako jedne z najgorszych. UOKiK najgorzej ocenił także ich cenę w stosunku do prezentowanej jakości prania. Średnio poradził sobie popularny i drogi Vizir oraz Persil. Oba detergenty otrzymały trzy z pięciu możliwych gwiazdek.

Najtaniej wypierzemy w proszku Ultra (zaledwie 36 gr na jedno pranie), a najdrożej w Persilu (jedno pranie to koszt 1,09 zł).

UOKiK doszedł także do wniosków, że w przypadku wszystkich proszków stwierdzono zgodność masy netto z założeniami producenta. Żaden z detergentów nie wpłynął na wytrzymałość oraz kurczenie się tkaniny.

UOKiK zaleca, aby kierować się kolorem pranych ubrań, a białe prać tylko i wyłącznie osobno. W złotych radach dodaje, że zalecane jest ręczne zapranie suchych i uporczywych plam.

Podobne artykuły

Podatek od mięsa lub zakaz jego reklamowania. Spurek o konieczności wprowadzenia zmian

Handel

Mięso niedozwolone w reklamie. Taki zakaz może wejść już niebawem

Czytaj więcej >
RTV EURO AGD mimo lockdownu może sprzedawać

Handel

RTV Euro AGD, Duka czy Black Red White. Część sklepów legalnie ominęła lockdown

Czytaj więcej >
Wikimedia, Mateusz Giełczyński, CC BY-SA 4.0

Handel

Biedronka wprowadza ogromną zmianę w sklepach. Zmieni opakowania swoich produktów

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 28.03.2021. Warszawa N/Z Przedswiateczne zakupy w hipermarkecie Carrefour

Handel

Tesco likwiduje swój program lojalnościowy. Masz czas tylko do końca czerwca

Czytaj więcej >
Biznes Info

Handel

AliExpress w tarapatach. Założyciel musi zapłacić miliardową karę

Czytaj więcej >
Unsplash/Markus Spiske

Handel

Tesco likwiduje hitowy program. Klienci mają czas tylko do 30 czerwca

Czytaj więcej >