BiznesINFO.pl Polska i Świat Dwa tygodnie wolnego na koniec roku. Wystarczy odpowiednio wziąć 5 dni urlopu
Biznesinfo.pl

Dwa tygodnie wolnego na koniec roku. Wystarczy odpowiednio wziąć 5 dni urlopu

6 listopada 2019

Urlop na 2 tygodnie - jak to zrobić?

Urlop na dwa tygodnie podczas świąt? Tak to możliwe. Wystarczy odpowiednio to zaplanować. W przyszłym roku będzie mniej długich weekendów. Dlatego warto z nich skorzystać jeszcze w tym roku i odpocząć podczas okresu świątecznego.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia wypadają w środku tygodnia. Pierwszy dzień świąt wypada w środę, 25 grudnia, z kolei drugi to czwartek 26 grudnia. Jeżeli weźmiemy zatem urlop w piątek 27 grudnia, to będziemy mogli odpoczywać pięć dni - informuje portal biznes.radiozet.pl. Wolne można wydłużyć o kolejne siedem dni, jeżeli potem wykorzystamy dodatkowe cztery dni urlopu, które wypadają odpowiednio 30 i 31 grudnia (poniedziałek-wtorek), a także 2 i 3 stycznia (czwartek-piątek) Dzięki temu można sobie zapewnić prawie dwutygodniowy urlop (13 dni), korzystając z pięciu dni urlopu.

Każdy ma prawo do odpoczynku

Według kodeksu pracy każdy pracownik na etacie tj. zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu całego roku. Urlop w takim wymiarze przysługuje osobom, które pracowały przynajmniej 10 lat. Do tego okresu pracy zalicza się też okres nauki w szkole policealnej czy czas przeznaczony na studia. Jeżeli jednak okaże się, że po zsumowanie edukacji i pracy pracownik nie przepracował co najmniej 10 lat, to wtedy ma prawo do 20 dni urlopu w ciągu roku kalendarzowego.

Pracownik może wnioskować o urlop, który będzie podzielony na części, jednak co najmniej jedna część urlopu w ciągu roku powinna trwać przez okres co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jak podaje biznes.radiozet.pl, bardzo ważne jest, by pracownik ustalił termin, w jakim ma trwać urlop w porozumieniu z pracodawcą. Przełożony ma obowiązek udzielić zatrudnionemu urlop najpóźniej do końca września następnego roku kalendarzowego. Przepis ten nie obejmuje urlopów na żądanie, do których pracownik ma prawo w wymiarze czterech dni. Zatrudniony powinien zgłaszać potrzebę wzięcia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.

Czy pracodawca może nie udzielić urlopu?

Udzielenie urlopu zatrudnionemu to obowiązek prawny pracodawcy. W pewnych sytuacji może on jednak nie wyrazić zgody na urlop bądź skrócić czas odpoczynku pracownika. Według art. 167 kodeksu pracy, pracodawca ma możliwość odwołania pracownika z urlopu tylko wtedy, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w momencie rozpoczęcia urlopu. Chodzi o nieprzewidywalne usterki i sytuacje, które wymagają natychmiastowego działania - podaje biznes.radiozet.pl. Wtedy przedsiębiorstwo ma obowiązek pokryć koszty poniesione przez pracownika, które były konieczne do odwołania go z urlopu.

W przyszłym roku będzie mniej długich weekendów. Takie będą wypadać sześć razy, natomiast jeden z nich wymaga wzięcia dodatkowego jednego dnia urlopu. Z kolei w drugim konieczne będą dodatkowe dwa dni wolnego. Zatem jeżeli odpowiednio zaplanujemy urlop w przyszłym roku, to istnieje możliwość, aby otrzymać w sumie 22 dni wolne.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat