Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Twój urlop w tym roku będzie mocno stresujący. Możesz wrócić do pracy jak tylko szef cię wezwie
Radosław Święcki
Radosław Święcki 09.07.2020 02:00

Twój urlop w tym roku będzie mocno stresujący. Możesz wrócić do pracy jak tylko szef cię wezwie

Pracodawca może przerwać nam urlop, ale w wyjątkowych okolicznościach
Wikimedia/Dariusz Chmiel

Kiedy szef może przerwać urlop?

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że zgodnie z wprowadzonymi niedawno przepisami w rządowej specustawie pracodawca ma prawo wyznaczyć pracownikowi termin zaległego urlopu, przez co wiele osób niekoniecznie będzie mogła udać się na wypoczynek latem. Gdy jednak już uda się wyjechać trzeba liczyć się z tym, że szef w każdej chwili może zadzwonić. 

Dla wielu pracowników taka sytuacja to norma. Z badania Randstad wynika, że aż 48 proc. pracujących Polaków przyznaje, że odbiera telefon służbowy podczas urlopu, zaś co trzeci respondent w trakcie wypoczynku odbiera pocztę służbową i odpisuje na e-maile. 

Co jednak w sytuacji, gdy szef dzwoni po to, by odwołać nas z urlopu? Niestety ma do tego prawo. 

- Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, gdy obecność pracownika jest niezbędna w zakładzie pracy lub zaszły okoliczności nieprzewidziane w chwili udzielania urlopu pracownikowi – tłumaczy w rozmowie z Money.pl Miłosława Strzelec-Gwóźdź, partner i radca prawny w gpkancelaria.pl.

Portal przytacza treść art. 167 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownik, który otrzyma polecenie stawienia się do pracy, powinien bez zbędnej zwłoki przerwać wypoczynek. Należy jednak podkreślić, że polecenie to musi być uzasadnione nagłym wydarzeniem, o którym szef nie mógł wiedzieć, wyrażając zgodę na urlop, czyli np. nagłą awarią, pożarem, powodzią, czy chorobą pracownika, który zastępuje przebywającego na urlopie. Ponadto - jak przypomina Money.pl - pracodawca musi uzasadnić dlaczego domaga się powrotu do pracy tego konkretnego pracownika. Może tu on wskazać np. na unikalne kwalifikacje bez których nie da się załatwić konkretnej sprawy. 

Warto również podkreślić, że odwołując pracownika z urlopu, szef musi określić konkretny termin, w którym musi on wrócić do pracy. Pracodawca musi przy tym poznać miejsce pobytu podwładnego i uwzględnić połączania komunikacyjne i dostępne środki transportu.

A jeśli pracownik się nie zgodzi?

Co jeśli pracownik nie zgodzi się przerwać urlopu? Może być to uznane jako ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, za co grozi zwolnienie z pracy. Portal zwraca uwagę, że nawet jeśli zdaniem pracownika szef nie ma prawa odwołać go z urlopu, to nie powinien na własną rękę podejmować decyzji o jego kontynuacji.

Jeśli zaś pracownik zgodzi się na powrót do pracy, to musi wiedzieć, że pracodawca powinien udzielić mu urlopu w innym uzgodnionym (wspólnie) terminie i - co ważne - zwrócić koszty, jakie ten poniósł w związku z odwołanym wypoczynkiem (koszt hotelu, biletów lotniczych, czy wycieczki turystycznej, nie mogą być to natomiast koszty pośrednio związane z urlopem, czyli np. koszt odzieży turystycznej). Mecenas Miłosława Strzelec-Gwóźdź zwraca jednak uwagę, że przepisy nie precyzują konkretnie, w jaki sposób pracownik powinien wystąpić do pracodawcy z takim wnioskiem. Zakłada się natomiast, że powinno być to pismo z żądaniem zwrotu i uzasadnieniem poniesionych kosztów.

Tagi: wakacje urlop