Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujesz
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 26.05.2020 02:00

Rząd wprowadza nowe zasady dotyczące urlopów. Możesz nie doczekać się wakacji wtedy, kiedy planujesz

Tarcza 4.0, zmiany w urlopach
Flickr/Kancelaria Premiera

Urlop niewykorzystany? Pracodawca powie Ci, kiedy masz niego pójść

Już jutro Sejm będzie zajmować się tarczą antykryzysową 4.0. Kolejna odsłona przepisów wprowadza m.in. zmiany w sposobie ubiegania się o środki z ZUS, wakacje kredytowe dla pewnej grupy Polaków i dłuższe koncesje na sprzedaż alkohol. Nowa tarcza to kolejny pakiet pomocy dla przedsiębiorców, a co za tym idzie - także dla pracowników, którzy nie mają raczej powodów do zadowolenia. Bo jeden z zapisów tarczy 4.0 daje pracodawcy możliwość zdecydowania, kiedy pracownik ma iść na zaległy urlop.

Zaległy urlop. Przepisy sprzeczne z uzasadnieniem projektu

Wprowadzając taki zapis w tarczy rząd chce zachęcić pracodawców do szybszego wysyłania pracowników na niewykorzystany urlop. Dlaczego? Chodzi o to, by pracownicy nie gromadzili sobie wolnych dni, a jasnym jest, że w obliczu pandemii przez pierwsze pół roku ludzie raczej nie wykorzystywali swoich urlopów.

W uzasadnieniu projektu twórcy piszą, że jednym z rozwiązań jest "czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września 2020 roku". Problem polega na tym, że jest to sprzeczne z samymi przepisami, w których napisano, że “w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika (…) urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu" - zwraca uwagę money.pl. 

Rząd przeciwko kumulowaniu urlopów

Czy błąd w uzasadnieniu to konsekwencja licznych zmian, w których pogubili się sami twórcy? Eksperci w rozmowie z portalem money.pl zwracają uwagę na ten błąd i komentują przepis dotyczący narzucania terminu urlopu.

- Faktycznie pomiędzy projektem przepisów a uzasadnieniem do nich jest znaczna różnica. Plan, co wynika dokładnie z proponowanego artykułu, zakłada możliwość wysyłania pracowników, bez ich zgody, na urlop wypoczynkowy we wskazanym przez pracodawcę terminie. Data 30 września jako granica wykorzystywania zaległych urlopów się nie zmienia - mówi na łamach money.pl prof. Monika Gładoch, ekspert prawa pracy.

Specjalistka zwraca uwagę, że uzasadnienie może być pomyłką lub pozostałością po innych rozwiązaniach, których w końcu nie zawarto w projekcie. Ale jeśli termin wykorzystywania zaległego urlopu został usunięty, to łatwiej byłoby gromadzić niewykorzystany urlop. A nowy zapis rządu ma to uniemożliwić.

Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa uważa, że narzucanie pracownikom terminów urlopu odbiera sens idei odpoczynku. 

- Pracodawca może zaoferować pracownikom wydłużenie płatnego urlopu, ale nie ma prawa decydować, kiedy pracownik ma brać wolne - mówi na łamach money.pl Szumlewicz.