Urlop ojcowski – dwa tygodnie z dzieckiem plus pensja
Uwaga – tylko dla mężczyzn!
Wykorzystałeś już urlop tacierzyński? Mama dziecka nie dzieliła się z tobą urlopem macierzyńskim ani rodzicielskim? Chcesz pobyć trochę dłużej ze swoim potomkiem, ale nie chcesz tracić pensji? Możesz to zrobić. Czas na męską decyzję – sięgnij po urlop ojcowski.
Urlop ojcowski – dla kogo?
Na urlop ojcowski może iść tylko podwójny szczęściarz: mający dziecko, a także umowę o pracę .Zgodnie z polskim prawem urlop ojcowski przysługuje tylko zatrudnionym na podstawie stosunku pracy. Na szczęście rodzaj umowy (na czas określony, nieokreślony, okres próbny) nie jest tu ważny i dotyczy wszystkich pracowników – ojców wychowujących dziecko.
Jak długo trwa urlop ojcowski?
Pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do 2 tygodn i urlopu ojcowskiego. Nie musi wykorzystywać go w całości. Urlop ojcowski można wziąć jednorazowo albo 2 razy po tydzień . Co ważne wykorzystanie urlopu ojcowskiego nie uszczupli przysługującego nam urlopu wypoczynkowego.
Nie czekaj zbyt długo
Z urlopu ojcowskiego można skorzystać tylko do ukończenia przez dziecko 2 lat albo w ciągu 24 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka . W tym drugim przypadku urlop można wziąć tylko do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka z odroczonym obowiązkiem szkolnym – do ukończenia 10 roku .Uwaga! Niewykorzystany urlop przepada.Pamiętaj, że z urlopu ojcowskiego możecie skorzystać w tym samym czasie, kiedy matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim. Młody ojciec może więc wziąć urlop ojcowski niedługo po narodzinach dziecka i pomóc partnerce podczas najtrudniejszych dni połogu. Nie zapominajcie, że ojcu przysługują też dwa dni zwolnienia z pracy (urlop okolicznościowy) z okazji narodzin dziecka.