Za niewykorzystany urlop muszą ci zapłacić. Prawo dokładnie mówi ile
Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowie o pracę (oraz powołania, wyboru, mianowania czy spółdzielczą umowę o pracę). Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każdy pracownik co rok ma do wykorzystania, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop ten pracownik zobowiązany jest wykorzystać w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Jeśli zaś nie jest to możliwe, to najpóźniej do 30 września roku następnego. Co jednak jeśli pracownik nie wykorzystał przysługującego mu w tym terminie urlopu?
Zaległy urlop wypoczynkowy
Istnieje tylko jedna sytuacji, kiedy można spieniężyć urlop. Ekwiwalent finansowy wypłacany jest pracownikowi, który odchodzi z pracy i ma jeszcze zaległy urlop. Bez względu na to, czy jego umowa wygasła czy została rozwiązana. Przysługuje on również, kiedy pracownik został zwolniony dyscyplinarnie lub zmarł - w tym wypadku ekwiwalent dostaje rodzina zmarłego. Jeśli pracownik nie przerywa pracy w firmie i nie zdążył wykorzystać przysługującego mu urlopy wypoczynkowego, urlop ten przepada.
Jak obliczyć ekwiwalent za urlop
Do obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy wykorzystać specjalny współczynnik stworzony według zasad wskazanych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej.
Od wszystkich dni w roku odejmujemy niedziele i dni wolne. Wynik dzielimy przez 12. Otrzymujemy współczynnik. W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu, to współczynnik urlopowy ustalany jest proporcjonalnie.
Aby obliczyć przysługujący pracownikowi ekwiwalent należy:
Podzielić miesięczne wynagrodzenie przez współczynnik ekwiwalentu,
Podzielić tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez dobową normę czasu pracy (zwykle jest to 8 godzin),
Pomnożyć ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.