BiznesINFO.pl Praca Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusem
Biznesinfo.pl

Rząd wydał nowe rozporządzenie. Jedna grupa Polaków natychmiast wróci do pracy, nie zasłonią się koronawirusem

22 kwietnia 2020
Autor tekstu: Maria Glinka

Urząd wraca do pracy

Urząd nie będzie miał już dobrej wymówki w postaci koronawirusa. Najnowsze rządowe rozporządzenie, które weszło w życie dzisiaj (22 kwietnia) wylicza cały katalog czynności, które będą musiały wykonywać urzędy w Polsce na rzecz mieszkańców oraz firm.

Od środy do urzędów można zgłaszać się ze sprawami związanymi z:

- rejestracją stanu cywilnego,

- ewidencją ludności i dowodami osobistymi,

- pomocą społeczną,

- świadczeniem usług komunalnych,

- działaniem urzędów pracy (wsparcie przedsiębiorców w związku z epidemią),

- wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych,

- decyzjami architektoniczno-budowalnymi i innymi związanymi z inwestycjami (np. dotyczącymi ochrony środowiska).

Do tej pory wywiązanie się z zawodowych zobowiązań pozostawiało wiele do życzenia. W ok. 20-25 proc. placówek w dalszym ciągu są pewne ograniczenia, a „urzędnicy zrobili sobie ferie” – ocenia Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Problemy z samochodami i wydaniem dokumentów

Niejednokrotnie mieszkańcy mieli problemy z uzyskaniem zezwolenia na budowę, otrzymaniem aktu urodzenia czy wydaniem prawa jazdy.

Jednak główne utrudnienia wiązały się dotychczas z brakiem możliwości zarejestrowania samochodu – niektóre urzędy zamknęły się całkowicie, a inne rejestrowały tylko nowe pojazdy. Dlatego też prezes ZDS liczy, że nowe rozporządzenie przyczyni się do poprawy sytuacji w branży motoryzacyjnej.

„To bardzo ważny zapis prawny. Od kilku tygodni apelujemy do władz centralnych i samorządowych, aby uporządkować ten problem. Bo i klienci, i przedsiębiorcy w każdym miejscu w Polsce muszą mieć dostęp do możliwości zakupu i rejestracji nowych i używanych pojazdów” – stwierdził Konieczny.

Lepiej unikać wizyt w urzędach

Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza zapewnia, że urzędnicy od początku pandemii obsługują mieszkańców, ale preferowany jest kontakt wirtualny. Urząd warszawski jest jednak gotowy na ewentualną wizytę w placówce – zabezpieczono punkty kancelaryjne, a wszystkie formalności można załatwić w jednym miejscu. W celu rozwiązania pilnej sprawy, wymagającej stawienia się w urzędzie osobiście, można umówić się za pomocą miejskiego systemu rezerwacji.

Rzeczniczka ratusza przypomina, że wiele formalności da się załatwić elektronicznie np. wykorzystując ePUAP czy portal Emp@tia (w przypadku 500 plus i zasiłków).

Ślub w czasie pandemii

Gałecka zaznacza, że w dalszym ciągu można brać śluby i wielu Warszawiaków decyduje się na taki krok mimo pandemii.

„W Warszawie zamkniętych jest sześć USC, ale w wyznaczonych miejscach działają” – informuje rzecznika ratusza, która podkreśla, że żadna ceremonia zaślubin nie została odwołana z inicjatywy urzędów. W uroczystościach mogą brać udział jednak tylko przyszli małżonkowie, świadkowie oraz urzędnik.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat