Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Urzędnik w mundurze urzędnikowi bez munduru nierówny. Ci pierwsi zarabiają znacznie więcej
Radosław Święcki
Radosław Święcki 01.03.2021 01:00

Urzędnik w mundurze urzędnikowi bez munduru nierówny. Ci pierwsi zarabiają znacznie więcej

Fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. N/z ulozone polskie banknoty 100 zl.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie pracują urzędnicy w mundurach

  • O ile więcej od cywilów pracownicy mundurowi zarabiają w skarbówce

  • Czy jest szansa na zrównanie zarobków urzędników mundurowych z cywilami

Urzędnik w mundurze z lepszymi zarobkami niż cywil

Urzędników w mundurach możemy spotkać w tzw. resortach siłowych (np. MON - o zarobkach w resorcie pisaliśmy TUTAJ), jak również w niektórych instytucjach państwowych i samorządowych, gdzie pełnią stanowiska związane z bezpieczeństwem. Ich praca nie różni się specjalnie od tego, co robią cywilni pracownicy, ale płaca już tak. O różnicach w zarobkach pomiędzy urzędnikami w mundurze, a tymi bez, pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta zwraca uwagę na ogromną dysproporcję w zarobkach w służbie cywilnej. Kształtują się one w przedziale od 2,8 tys. zł brutto (czyli wysokości obecnej płacy minimalnej) do nawet 20 tys. zł brutto. Maksymalny poziom zarobków osiągają dyrektorzy generalni, podczas gdy wynagrodzenie specjalistów to najczęściej kilka tysięcy złotych (należy brać tutaj pod uwagę region, a także instytucję). W przypadku żołnierzy lub funkcjonariuszy jest to nawet dwa razy więcej.

Dziennik przypomina, że w administracji rządowej już jakiś czas temu postawiono na ucywilnianie stanowisk, co w praktyce ma polegać na tym, że miejsca pracy odchodzących pracowników w mundurach przekształcane są w cywilne miejsca pracy. Tyle teoria, bo jak mówi w rozmowie z gazetą szef „Solidarności” pracowników skarbówki, w rzeczywistości mamy do czynienia z odwrotnym trendem.

- U nas również przez jakiś czas trwał proces ucywilniania stanowisk mundurowych. Od jakiegoś czasu trend się odwraca i nowym pracownikom proponuje się mundur, bo dzięki temu mogą zarabiać więcej – mówi Tomasz Ludwiński, przewodniczący NSZZ "Solidarność" pracowników skarbówki.

O ile więcej? Jak podkreśla związkowiec, mundurowi zarabiają średnio o 30 proc. więcej od kolegów w cywilach, choć wykonują niemal identyczną pracę.  

O tym, że wykonywanie podobnych obowiązków powinno być podobnie wynagradzane przekonuje w rozmowie z dziennikiem Mariusz Tomaszewski, pułkownik rezerwy, radca prawny i były dyrektor departamentu prawnego Ministerstwa Obrony Narodowej

- Za taką samą pracę powinno być takie samo wynagrodzenie, a jeśli ktoś jest żołnierzem lub policjantem i pracuje za biurkiem, powinien otrzymywać dodatek, bo o tym, że jest mundurowym, przypomina sobie tylko podczas zaliczenia rocznego testu sprawnościowego lub ćwiczeń ze strzelania. W normalne dni przychodzi i wychodzi z pracy, jak każdy inny urzędnik. Nie dziwię się urzędniczym związkom, że zwracają uwagę na ten problem, bo te dysproporcje rzeczywiście są nie do zaakceptowania – mówi Tomaszewski.

„Zniwelować zbyt duże różnice w zarobkach”

Czy zrównanie płac urzędników cywilnych z mundurowymi to możliwy scenariusz? Wydaje się, że nie. Powód? Koszty takiej opcji. Zwraca na to uwagę poseł partii rządzącej, a w przeszłości szef Rady Służby Publicznej Tadeusz Woźniak, podkreślając, że rząd obecnie skupia się na poszukiwaniu oszczędności. Polityk PiS nie ma jednak wątpliwości, że różnice w zarobkach trzeba zniwelować.

- Systemowe zmiany warto jednak przeprowadzić i zniwelować zbyt duże różnice w zarobkach nawet między urzędami, a nie tylko służbami mundurowymi wobec poszczególnych stanowisk – mówi „Dziennikowi Gazecie Prawnej” poseł PiS. 

Związkowcy podnoszą również problem różnicy w zarobkach pomiędzy służbami mundurowymi a członkami korpusu służby cywilnej.