Użytkowanie wieczyste. Małym druczkiem najważniejsza informacja
Użytkowanie wieczyste - urzędy wysyłają zaświadczenia
Użytkowanie wieczyste, swoisty relikt PRL-u odchodzi w zapomnienie. Od 1 stycznia 2020 roku 2,5 mln osób z mocy prawa stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami. Urzędy gmin wciąż wysyłają zaświadczenia. Ci, którzy już je dostaną będą mogli skorzystać z skorzystać z maksymalnej bonifikaty, która w Warszawie wyniesie nawet 98%.
Wysyłane przez Warszawski Zarząd Mienia Skarbu Państwa zaświadczenia to niezwykle ważne pisma. Mimo to, jak informuje money.pl, nie zawierają najistotniejszej informacji - o wysokości bonifikaty. Za to procedura skorzystania z niej jest opisana wyjątkowo nieprzystępnie na dodatkowym kawałku papieru, który Marcin Lis z portalu nazywa “świstkiem”.
W przypadku zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej, o której mowa w art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. 2018.1716 z późn. Zm.) – przedmiotowy wniosek należy złożyć na adres: ZARZĄD MIENIA SKARBU PAŃSTWA UL. PROSTA 69, 00-838 WARSZAWA - czytamy w piśmie.
Mimo że to właśnie wniesienie jednorazowej opłaty uprawnia do skorzystania z bardzo korzystnej zniżki, piśmie nie znajdziemy nic na ten temat. Co więcej, na świstku nie ma żadnego podpisu czy pieczątki, co może sugerować jej nieważność.
Jak wyjaśnia portal, złożenie wniosku o wniesienie opłaty jednorazowej uprawnia do skorzystania z bonifikaty - w Warszawie jest to aż 98 proc. Na gruntach Skarbu Państwa w innych miastach jest to, co do zasady, 60 proc., choć wojewodowie mogli ją podnieść. W przypadku miast, wysokość obniżek ustali ich radni.