Chcesz sprzedać lub kupić działkę? Skarbówka może mieć różne interpretacje transakcji
VAT dla Urzędu Skarbowego jest istotnym podatkiem. Istotnym do tego stopnia, że fiskus gotowy jest nawet na wykorzystanie elastycznych przepisów, byle go ściągnąć. Wskazuje na to historia przytoczona przez Gazetę Prawną. Jak czytamy, pewne małżeństwo kupiło na pół z innym podatnikiem działkę, która nie była objęta żadnym planem zagospodarowania przestrzennego. Podzielili się prawami do całej działki po połowie, a celem jej nabycia była budowa domów. Wsytąpili więc do urzędu o wydanie warunków zabudowy.
Kiedy jednak okazało się, że dzieci, dla których budowane miały być domy, nie chciały mieszkać tak blisko rodziców, współwłaściciele zmienili plany, co do działki i zdecydowali się ją sprzedać. I wówczas zaczęła się nią interesować skarbówka, choć żaden ze współwłaścicieli nie był płatnikiem podatku VAT. Mimo to dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że taka działalność to już biznes, jak podaje Gazeta Prawna.
VAT
Interpretować tę historię można jednak także na korzyść sprzedawców. Zgodnie z interpretacją tej samej Krajowej Informacji Skarbowej, której dyrektor uznał sprzedaż działki za biznes, okazjonalna sprzedaż majątku osobistego, która nie ma charakteru stałego, bo w końcu jest okazjonalna, nie oznacza, że dana osoba prowadzi działalność gospodarczą.
Kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej - tłumaczy KIS w swojej interpretacji.
Nie przemawia to jednak do fiskusa, jak wskazuje dziennik. Dla skarbówki liczy się jedynie to, jakie jest przeznaczenie działki po jej nabyciu. W opinii dyrektora KIS, każdy, nawet ten, kto sprzedaje działkę pod cele działalności gospodarczej, a płatnikiem VAT nie jest, uznany powinien być za takowego. Skarbówki nie interesuje nawet to, że działkę zakupiono wcześniej w innych celach. Argument ten zbywa twierdzeniem, że cele te pozostały jedynie celami bez późniejszego podjęcia się ich realizacji.
Wykorzystanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług - podkreślił dyrektor KIS.