BiznesINFO.pl Polska i Świat VAT równy zero? Wiemy, które produkty może czekać potężna obniżka
publicdomaindpictures/George HodanGeorge Hodan

VAT równy zero? Wiemy, które produkty może czekać potężna obniżka

31 lipca 2020
Autor tekstu: Kasper Starużyk

Stawka VAT na książki i czasopisma

Od 1 lipca obowiązuje nowa matryca stawek VAT, wraz z którą wprowadzono szereg obniżek tego podatku na artykuły takie jak owoce tropikalne i cytrusowe, pieczywo o terminie ważności przekraczającym dwa tygodnie, wyroby ciastkarskie, zupy, buliony i żywność homogenizowaną, część przypraw, produkty dla dzieci i niemowląt czy środki higieniczne. Z uwagi na konieczność zachowania równowagi budżetowej pojawiły się jednak także punktowe podwyżki VAT na owoce morza, lód spożywczy i chłodniczy, czasopisma specjalistyczne oraz drewno opałowe.

Sektor wydawniczy, który mocno odczuł skutki pandemii i kwarantanny, został zatem pominięty w lipcowych obniżkach stawek VAT, a podatek na czasopisma specjalistyczne wzrósł z 5 do 8 proc., która to stawka obowiązuje teraz wszystkie wydawnictwa prasowe oprócz wydawnictw lokalnych i regionalnych. Z kolei stawka VAT na e-booki, e-prasę, w tym np. audiobooki ściągane przez internet oraz książki drukowane wynosi 5%. Stawki te wciąż stanowią obciążenie dla wydawców, którzy zwrócili się do Ministerstwa Finansów z apelem o obniżenie VAT na książki i czasopisma.

Czy zerowy VAT to mrzonka?

Jak podaje Gazeta Prawna, Izba Wydawców Prasy zwróciła się do Ministerstwa Finansów z prośbą o obniżenie stawki VAT na czasopisma do 0 proc. w celu wsparcia rynku prasy osłabionego w wyniku pandemii koronawirusa. Także Polska Izba Książki apeluje do ministerstwa o obniżenie podatku VAT na książki. W odpowiedzi na pisma złożone przez wydawców prasy i książek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zwróci się do Komisji Europejskiej z dwoma wnioskami o zgodę na obniżenie stawek VAT na gazety, czasopisma oraz książki. Na razie jest to niemożliwe, bo zabraniają tego unijne dyrektywy. W ministerstwie trwają prace nad wnioskami derogacyjnymi, które po konsultacjach i przyjęciu przez Radę Ministrów zostaną przekazane Komisji Europejskiej. Komisja będzie miała osiem miesięcy na udzielenie odpowiedzi odmownej lub upoważniającej do dokonania obniżki.

Obserwuj nas w
autor
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat