CIT 15 proc. Przemysław Pruszyński: „Ministerstwo przewiduje wpływy do budżetu w wysokości 2,5 miliarda złotych”
Polska, mając długą historię zwolnień podatkowych dla firm, które inwestują w naszym kraju, teraz stoi przed wyzwaniem. Globalny minimalny podatek może osłabić naszą konkurencyjność — mówił Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego w Konfederacji Lewiatan, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.
Wywiad z Przemysławem Pruszyńskim, dyrektorem departamentu podatkowego w Konfederacji Lewiatan
Dariusz Dziduch, redaktor prowadzący BiznesInfo: Zacznę od pytania o nowe przepisy podatkowe, które wejdą w życie w Polsce w 2025 roku, czyli globalny minimalny podatek CIT w wysokości 15 proc. Jak te zmiany wpłyną na atrakcyjność inwestycyjną Polski?
Przemysław Pruszyński: Globalny minimalny podatek to temat zarówno ciekawy, jak i skomplikowany. Wprowadzenie go ma na celu ograniczenie szkodliwej konkurencji podatkowej, z którą zmagają się kraje na całym świecie. Wszyscy członkowie OECD oraz Unii Europejskiej zgodzili się na jego wprowadzenie, aby zapewnić, że przedsiębiorstwa płacą minimalny podatek w każdym kraju, w którym działają.
Polska, mając długą historię zwolnień podatkowych dla firm, które inwestują w naszym kraju, teraz stoi przed wyzwaniem. Globalny minimalny podatek może osłabić naszą konkurencyjność, ponieważ dotychczas mogliśmy oferować preferencje podatkowe w specjalnych strefach ekonomicznych w zamian za tworzenie miejsc pracy.
Polski rząd, w tym ministerstwa rozwoju i finansów, musi znaleźć sposób na utrzymanie atrakcyjności naszej gospodarki, aby zrekompensować wprowadzenie tego podatku. Inne bogate kraje mogą przyciągać inwestycje, oferując dotacje i granty, co stawia Polskę w trudnej sytuacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę wysokie — nierzadko kilkukrotnie wyższe niż w niektórych krajach UE — koszty energii.
Z jednej strony chcemy utrzymać globalne firmy w Polsce a z drugiej…
...słyszymy pytania: „Dlaczego mamy zwalniać dużą globalną firmę z podatku dochodowego?”. Przykład może pomóc to zobrazować: firma z przychodem 30 mld złotych i zyskiem 2 mld złotych, aby osiągnąć ten zysk, musi ponieść 28 mld zł kosztów, w których znajdują się wydatki na wynagrodzenia pracowników oraz zakup towarów i usług od polskich poddostawców. Z tych wydatków do kasy Państwa trafia wielokrotnie więcej pieniędzy w postaci podatków i składek od pracowników oraz podatków płaconych przez firmy współpracujące z takim koncernem, niż z samego opodatkowania zysku firmy. Zatem pomimo, że nie opodatkujemy zysku takiej firmy, to jej obecność przynosi budżetowi państwa i całej gospodarce dużo większe korzyści.
Nie chodzi tylko o rezygnację z opodatkowania zysków, ale o wartość, jaką niesie za sobą zatrudnienie, lokowanie zakładów oraz tworzenie wysoko płatnych miejsc pracy. Warto również dodać, że przemysł jest innowatorem, który inwestuje w badania i rozwój.
Konfederacja Lewiatan postuluje zmiany w projekcie globalnego podatku CIT. Jakie działania można podjąć, które nie będą kanibalizowały naszej atrakcyjności inwestycyjnej?
W ramach konsultacji część naszych postulatów została uwzględniona, w tym preferencje dla firm, które rzeczywiście zatrudniają pracowników i mają zakłady w Polsce. Bo czym innym jest rejestracja firmy w danej jurysdykcji podatkowej, a czym innym jest firma, która ma majątek i pracowników. Więc pewne wyłączenia i preferencje w stosunku do tych firm zostały zaadresowane w projekcie.
Ale ministerstwo finansów musi się dostosować do unijnych dyrektyw.
Dlatego nie wszystkie nasze propozycje mogły zostać przyjęte. Rozmawiamy z ministerstwami — finansów i rozwoju — o możliwości przekształcenia obecnego wsparcia w specjalnych strefach ekonomicznych na inne formy wsparcia, jak granty, aby utrzymać konkurencyjność.
Ile szacunkowo kosztować będzie ministerstwo zrekompensowanie wprowadzenia tego podatku?
Ministerstwo przewiduje około 2,5 miliarda złotych wpływów budżetowych z nowego podatku, co może być wykorzystane na wsparcie biznesu. Na ten moment szczegóły nie są jeszcze znane, na ten moment priorytetem dla ministerstwa finansów jest wprowadzenie tych przepisów. Kolejnym krokiem ma być przedstawienie nowych narzędzi wsparcia i zachęt dla inwestorów.
Artykuł sponsorowany