Mamy sytuacje typu win-win: czyli jeśli ja zatrudniam pana, to pan i ja jesteśmy na pozycji wygranej, traci państwo. Co jest państwowe, to jest niczyje. Potwierdzenie dostajemy z ust i działań samych rządzących. Stąd likwidacja szarej strefy będzie bardzo trudna, o ile ktokolwiek się tego podejmie — mówił Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.
Podczas tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei odbyła się debata, której myślą przewodnią były „Kobiety na rynku nowych technologii”. Poruszona została kwestia stereotypów, z którymi w życiu zawodowym zmaga się płeć żeńska działająca w obszarze STEM. Jaką rolę odgrywają kobiety na rynku nowych technologii?
Polska, mając długą historię zwolnień podatkowych dla firm, które inwestują w naszym kraju, teraz stoi przed wyzwaniem. Globalny minimalny podatek może osłabić naszą konkurencyjność — mówił Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego w Konfederacji Lewiatan, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.
Okazuje się, że 28 proc. firm inwestujących w R&D korzysta z zewnętrznego wsparcia, a reszta musi finansować te procesy z własnych środków. Co, nie oszukujmy się, jest ogromną barierą — mówił Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Aming Polska, podczas Europejskiego Forum Nowych Idei.
Trzynasta edycja Europejskiego Forum Nowych Idei było przełomowym wydarzeniem. Forum odbyło się tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji, a także w roku, w którym organizator wydarzenia — Konfederacja Lewiatan — obchodzi 25-lecie. Jakich przedstawicieli gościło EFNI w br.?
Europejskie Forum Nowych Idei miało w br. swoją 13. edycję. W 2011 roku skupiono się na kryzysie finansowym i jego skutkach. A w roku bieżącym — na innowacjach, cyfryzacji i zrównoważonym rozwój. Mimo że tematyka uległa zmianie, Deklaracja Sopocka przedstawicieli Lewiatana z września 2011 roku wciąż obowiązuje. Czego dotyczyła? Kto został wyróżniony?