Już nie tylko Visa i Mastercard. Banki tworzą nowy system płatności
Visa i MasterCard na rynku płatności
Visa i MasterCard stały się nieodłącznym elementem życia wielu ludzi. Obecnie z kart płatniczych korzystają nawet starsi ludzie. Visa lub MasterCard to często jedyny wybór, który oferują nam banki w kwestii kart płatniczych. Przypomnijmy, że w oczy rzuca się nie tylko inne logo, ale też koszty i korzyści związane z ich użytkowaniem. Dzięki kartom Visa lub MasterCard możemy nie tylko dokonywać płatności przez internet, rezerwacji hoteli, ale także wielu innych rzeczy. Zachowujemy przy tym większy poziom bezpieczeństwa i dostęp do wielu programów.
Nic dziwnego, że banki europejskie zaczęły pracować nad własnym systemem płatności, który będzie "domowym rywalem" dla amerykańskiego MasterCard i Visa. W związku z tym 16 banków z Francji, Niemiec oraz trzech innych krajów strefy euro zaczęły pracować nad prawdziwie europejskim systemem płatności, który będzie mógł konkurować z Visa i MasterCard. Celem jest ucyfrowienie regionu, a także zachęcenie Europejczyków do dokonywania transakcji bezgotówkowo - podaje agencja Reutera.
Visa i MasterCard będą miały konkurencję
Visa i MasterCard do tej pory pozostają hegemonami i liderami wśród płatności bezgotówkowych. Agencja Reutera podaje, że decydenci Unii Europejskiej, a także banki centralne poszczególnych państw należących do strefy euro od dawna szukają rywala dla Visa i MasterCard. Do listy konkurencji należy dodać także gigantów technologicznych - Alipay, a także GooglePay od Google.
Płatności w czasie rzeczywistym w strefie euro możliwe są od 2017 r., a mimo to, od tamtej pory nie udało się utworzyć żadnej konkurencji dla Visa i MasterCard. Postanowiono, że w niedługim czasie zostanie utworzona tymczasowa spółka w Brukseli, która ma przyspieszyć prace nad europejskim systemem płatności. Co więcej, do rozmów nad projektem zostali zaproszeni inni dostawcy usług technologicznych. Europejski Bank Centralny w swoim oświadczeniu podał, że pandemia koronawirusa pokazała, że potrzebne jest jednolite rozwiązanie na terenie UE w zakresie płatności cyfrowych - podaje agencja Reuters.