BiznesINFO.pl Handel W 2025 roku zmiany w sklepach klientom od razu rzucą się w oczy. Mają działać na ich korzyść
Fot. Unsplash/Peter Wendt

W 2025 roku zmiany w sklepach klientom od razu rzucą się w oczy. Mają działać na ich korzyść

29 grudnia 2024
Autor tekstu: Angelika Czarnecka

Już 1 stycznia 2025 r. w życie wejdą nowe przepisy Uni Europejskiej, których efekty zobaczą Polacy, kupując w sklepach warzywa i owoce. Zmiany mają na celu m.in. ochronę konsumentów przed oszustwami. Co dokładnie się zmieni? Już wyjaśniamy.

Warzywa i owoce w sklepach. Nadchodzą ważne zmiany

Konsumenci wielokrotnie mieli okazję przekonać się, że niekiedy owoce czy warzywa wyłożone w sklepach budzą wątpliwość pod względem ich pochodzenia i jakości. Niestety dość często zdarza się, że dane na etykietach produktów zwyczajnie wprowadzają w błąd. Wkrótce ma się to w końcu zmienić. Już od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie ważne przepisy Unii Europejskiej .

Koniecznie sprawdź, czy masz to w szufladzie. Płacą nawet 10 tys. zł
Biedronka rozbija bank po świętach. Elektronika na promocji. Zamiennik Dysona za ułamek ceny

Pochodzenie warzyw i owoców. Zyskają lokalni sprzedawcy

Już od nowego roku oznaczenie państwa pochodzenia produktu będzie musiało być widoczne. Co ciekawe, ta informacja jako pierwsza powinna rzucać się konsumentów w oczy, niż np. miejsce pakowania produktu . Litery wskazujące na kraj mają być o wiele większe i wyraźniejsze, niż było do tej pory. Dlaczego to takie ważne?

Dzięki tym zmianom uda się uniknąć pomyłki podczas robienia zakupów i klienci będą dokładnie wiedzieli, które warzywa czy owoce pochodzą od lokalnych sprzedawców , a które z zagranicy. Sporo zmieni się też w kwestii oznaczeń dot. jakości. Już od 1 stycznia 2025 r., nie zobaczymy etykiet z hasłami “premium” czy “najwyższa jakość” . Zamiast nich pojawią się: “klasa extra”, “klasa I” czy “klasa II”.

Łatwiejsze zakupy w sklepach. Co nowe przepisy oznaczają Polaków?

Dzięki zmianom przede wszystkim zwiększy się świadomość konsumentów na temat tego, co dokładnie ląduje do ich sklepowych koszyków. Będą mieli pewność, że produkt, który kupują, rzeczywiście pochodzi od polskiego sprzedawcy . Oprócz tego nowe etykiety pozwolą uniknąć sytuacji, kiedy to klient odrzuci dany produkt, bo nie posiada hasła “premium”. Nowe oznakowania będą bardziej precyzyjne.

Czy 29 grudnia to niedziela handlowa? W tych miejscach zrobisz zakupy
W tej branży Polska jest drugą potęgą na świecie. Wkrótce prześcigniemy Niemcy
Obserwuj nas w
autor
Angelika Czarnecka

Dziennikarka z kilkuletnim doświadczeniem w polskich mediach i absolwentka kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Miłośniczka włoskich regionów. Uwielbiam dzielić się wskazówkami dotyczącymi budżetowego podróżowania po świecie.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat