"W najszybszym możliwym terminie". Znamy datę wyborów prezydenckich w Polsce
Wiadomo, kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce. W środę, 15 stycznia marszałek Szymon Hołownia wydał postanowienie, które jeszcze tego samego dnia ma ukazać się w Dzienniku Ustaw. Kiedy Polacy ruszą do urn, by wybrać prezydenta?
Szymon Hołownia wydał postanowienie
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w mediach społecznościowych o oficjalnej dacie wyborów prezydenckich w Polsce, które odbędą się w bieżącym roku. W swoim wpisie zaznaczył, że wydał postanowienie w pierwszym możliwym konstytucyjnym terminie. Hołownia napisał również, że zarządzenie jeszcze dziś ma zostać opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Zaczyna się kampania wyborcza - czytamy w serwisie X.
Zobacz także: Korzystanie z numeru 112 już nie będzie takie samo. Żartownisie nie będą bezkarni
Trzynasta pensja w 2025 roku. Kiedy pieniądze trafią na konto? 800 plus w 2025 roku tylko po spełnieniu tych wymogów. Rodzice muszą pamiętaćZnamy termin wyborów prezydenckich w Polsce
Zgodnie z wydanym przez marszałka zarządzeniem, wybory prezydenckie w Polsce odbędą się 18 maja. W przypadku, gdy potrzebna będzie druga tura, odbędzie się ona 1 czerwca. W postanowieniu możemy znaleźć również kalendarz wyborczy.
Na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta będzie czas do 24 marca, a zgłoszenie kandydata na prezydenta musi nastąpić do 4 kwietnia do godziny 16.
Kiedy rozpocznie się kampania wyborcza?
Kto wystartuje w tegorocznych wyborach prezydenckich? Swoją kandydaturę zapowiedzieli już między innymi: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, kandydat KO; Karol Nawrocki prezes IPN, kandydat PiS; Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, lider Polski 2050; Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu, kandydatka Nowej Lewicy; Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem; poseł Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji; poseł Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie oraz Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców.
W momencie, gdy postanowienie marszałka Sejmu pojawi się w Dzienniku Ustaw, rozpocznie się kampania wyborcza. Warto przypomnieć, że kandydatem na prezydenta może zostać obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat. Głowę państwa wybieramy na pięcioletnią kadencję.