W Polsce przybywa zniczodzielni. Można na nich zostawić niepotrzebne znicze
Między końcem października a początkiem listopada ludzie porządkują groby swoich bliskich, przy okazji wyrzucają również znicze, których już nie potrzebują. Z tego powodu w wielu miejscowościach powstały zniczodzielnie, czyli półki na których można zostawić znicze.
Zniczodzielnia
W okresie listopadowych świąt na grobach zapalane są miliony zniczy. Zdarza się jednak, że na grobie jest tyle stroików i zniczy, że się one nie mieszczą, dlatego niektórzy ludzie wyrzucają niepotrzebne znicze. Na cmentarzu w Gorzowie znicze można umieścić w zniczodzielni.
-Zniczodzielnia służy osobom chcącym odstawić znicze, których już nie potrzebują. Niekiedy nie wiedzą co z nimi zrobić, bo są jeszcze dobre, więc szkoda, żeby trafiły do kosza. Zamiast wyrzucać do śmietnika, można je ustawić na półce zniczodzielni, skąd taki znicz może sobie wziąć każdy . Wystarczy tylko uzupełnić wkład - mówi Karolina Rzepecka, dyrektor Inneko SPZ, które zarządza nekropolią przy ulicy Żwirowej w Gorzowie, czytamy w gazetalubuska.pl.
W zniczodzielniach można zostawić głównie osłonki do zniczy na wkłady, ale zdarza się, że ludzie zostawiają w nich również wkłady.
Rozwiązanie to ma służyć minimalizacji odpadów. Ponadto jest to dobre rozwiązanie dla wielu osób, dla których zakup znicza na grób bliskiej osoby jest znaczącym wydatkiem.
Zniczodzielnie w polskich miastach
Zniczodzielnie powstają również w innych miastach, choćby w Gryfinie, Barlince, Rudzie Śląskiej, Poznaniu czy Krakowie. W Warszawie, na terenie Cmentarza Północnego znajdują się aż cztery zniczodzielnie.
Mieszkańcy mogą korzystać ze zniczodzielni przez cały rok, choć w okresie listopadowych świąt cieszą się one szczególnym zainteresowaniem.