Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > W Sejmie wzięli się za popularne święto. Jeden dzień wolny ustawowo od pracy do wykreślenia?
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 13.02.2025 11:49

W Sejmie wzięli się za popularne święto. Jeden dzień wolny ustawowo od pracy do wykreślenia?

kalendarz
Fot. Towfiqu barbhuiya/Pexels/CanvaPro

Kalendarz dni ustawowo wolnych od pracy może wkrótce ulec modyfikacji. Posłowie zajęli się petycją dotyczącą wykreślenia jednego ze świąt, które od lat figuruje na liście dni wolnych. Komisja zdecydowała o kontynuacji prac nad tym pomysłem. Co to oznacza dla pracowników?

Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję

W lutym sejmowa komisja ds. petycji zajęła się wnioskiem, który może wpłynąć na harmonogram dni wolnych od pracy.

Pomysłodawcą zmian jest poseł Marcin Józefaciuk z Koalicji Obywatelskiej. W swojej petycji zwrócił się z propozycją uchylenia jednego ze świąt religijnych jako dnia wolnego. Jego zdaniem, obecne przepisy nie mają większego znaczenia dla organizacji czasu pracy, ponieważ święto to zawsze wypada w niedzielę - dzień, który i tak jest dniem wolnym dla większości pracowników.

dr Artur Bartoszewicz, Donald Tusk, Ursula von der Leyen
Odważne słowa kandydata na prezydenta. Dr Artur Bartoszewicz dla BiznesInfo: „Jedną decyzją obniżę cenę prądu o połowę”
W tych branżach pracownicy czują się najgorzej traktowani. Pieniądze nie są tego warte Zbadali polskie rodziny, w których kobiety zarabiają więcej. Odkryli zaskakujący trend

Zmiany w kalendarzu dni wolnych?

Projekt zmian zakłada nowelizację ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. W myśl propozycji uchylone miałyby zostać dwa przepisy:

  • art. 1 pkt 1 lit. g, który ustanawia pierwszy dzień Zielonych Świątek dniem wolnym,
  • art. 3, który przekazuje wykonanie ustawy Prezesowi Rady Ministrów i wszystkim ministrom.

Eksperci podkreślają, że zmiana ta nie wpłynęłaby na uprawnienia pracowników wykonujących obowiązki w niedziele i święta. Zgodnie z Kodeksem pracy, każda osoba zatrudniona w taki dzień ma prawo do odbioru wolnego w innym terminie. Ponadto, pracownicy niepracujący w niedziele również nie odczuliby tej zmiany w swoim wymiarze pracy, ponieważ ich czas pracy jest obniżany o 8 godzin za każde święto wypadające w dzień roboczy.

Decyzja sejmowej komisji nie oznacza jednak natychmiastowego wprowadzenia zmian. Posłowie zdecydowali o przygotowaniu projektu dezyderatu do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Oznacza to, że temat będzie miał dalszy bieg legislacyjny.

Kontekst zmian w dniach wolnych

Nie jest to pierwsza modyfikacja dotycząca dni ustawowo wolnych od pracy w ostatnim czasie. W 2023 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, na mocy której Wigilia została uznana za dzień wolny, ale w zamian za dodatkową niedzielę handlową w grudniu. Decyzja ta spotkała się z różnymi reakcjami - część społeczeństwa uznała ją za korzystną, inni zwracali uwagę na jej wpływ na handel i organizację pracy.

Msza
Fot. Photo by Julia Michelle on Unsplash

Aktualnie obowiązująca lista dni ustawowo wolnych w 2025 roku obejmuje 14 dni, w tym Nowy Rok, Święto Trzech Króli, Wielkanoc, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Narodowe Święto Niepodległości oraz Boże Narodzenie. Ewentualna nowelizacja mogłaby zmniejszyć tę liczbę do 13 dni.

Co dalej z Zielonymi Świątkami?

Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego, są jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzonym 50 dni po Wielkanocy. Choć w Polsce mają one status święta państwowego, w innych krajach europejskich status ten jest różny. W niektórych państwach pozostają dniem wolnym, w innych - zwykłym dniem pracy.

Dalsze losy projektu zależą od decyzji rządu i opinii społecznej. Jeśli ministerstwo uzna propozycję za zasadną, możliwe będzie rozpoczęcie formalnych prac nad nowelizacją ustawy. Czy Zielone Świątki faktycznie znikną z listy dni wolnych? Odpowiedź na to pytanie poznamy w najbliższych miesiącach.