W sklepie nie dostaniesz już paragonu. Skarbówka chce rewolucji, ale zapomniała o jednym
W 2025 roku rusza akcja informacyjna dot. kolejnego cyfrowego rozwiązania, które - według zapowiedzi Krajowej Administracji Skarbowej - jest projektem nastawionym na maksymalizowanie wpływu w całej Polsce. Mowa o e-paragonach. Jak mają działać i w jaki sposób będzie można z nich korzystać?
E-paragony w Polsce. Rusza akcja promocyjna
Wszystkie wydatki w jednym miejscu? Dla wielu to ogromne ułatwienie. Fiskus chce przekonać podatników do nowoczesnej formy przechowywania paragonów. Jak zapowiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda, w nowym roku ma ruszyć akcja promująca. Koniec z odwiecznym problemem gubiących się paragonów.
Zainteresowani tą funkcją muszą jednak wiedzieć, że konieczne jest posiadanie dedykowanej aplikacji na telefonie. Wystarczy, że uruchomimy ją, podchodząc do sklepowej kasy.
Uciekaj z Facebooka, póki możesz. Serwis wkrótce stanie się nieznośny Rewolucja w przeglądach technicznych pojazdów. Będzie drożej i trudniej przejść kontrolęWirtualne paragony. Jest jeden problem
Od września 2023 r. uruchomiliśmy system informatyczny pod nazwą HUB Paragonowy, który pozwala każdej kasie posiadającej funkcję e-paragonu przesłać e-paragon na aplikację klienta zainstalowaną w jego telefonie. Może to być między innymi darmowa aplikacja e-Paragony przygotowana przez Ministerstwo Finansów - mówi Marcin Łoboda, wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Aplikacja dostępna jest w sklepach GooglePlay oraz AppStore. Jak tłumaczy szef KAS, wystarczy podać kasjerowi przypisany kod kreskowy. Bywa, że na pobranie wirtualnego paragonu trzeba poczekać dłużej niż kilka sekund. Co ważne, aplikacja przechowuje e-paragony tylko przez 30 dni i w tym czasie można go pobrać. Później nie jest to możliwe. Niektórych niepokoi jednak kwestia anonimowości.
Ale problem jest inny. Sam Łoboda, wspominając o akcji promocyjnej, zwiększającej świadomość wśród klientów, podnosi przy tym, że dotąd w Polsce niewiele jest kas rejestrujących, które są w stanie "wydawać" cyfrowe paragony.
[…] pewnym ograniczeniem jest jeszcze dostępność kas rejestrujących, które potrafią wystawić e-paragon. Jest ich coraz więcej, ale wciąż za mało - przyznał.
Dodał, że liczy w tym względzie na producentów kas, ale ci muszą czekać na sygnał z rynku - popyt. Odgórnej regulacji zmuszającej sklepy do przechodzenia na system cyfrowych paragonów nie ma, więc popularność tego rozwiązania zależy.. od nas.
Czy aplikacja do e-paragonów jest bezpieczna?
Swoboda zaznacza, że specjalna aplikacja służy wyłącznie do przechowywania listy zakupowej, a nie zbieraniu informacji osobowych ani tego, jakie towary się kupiło. To nowoczesne rozwiązanie pozwala zachować anonimowość. E-paragon wysyłany jest tylko i wyłącznie do klienta, który posiada unikatowy kod i organy podatkowe nie mają do niego dostępu.