Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Walka o reparacje od Niemiec. Wkrótce spotkanie z niemieckimi parlamentarzystami
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 22.05.2023 18:15

Walka o reparacje od Niemiec. Wkrótce spotkanie z niemieckimi parlamentarzystami

flaga Niemiec
Domena publiczna

Starania polskiego rządu ws. uzyskania reparacji wojennych od Niemiec wkraczają w nową fazę. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk ma zamiar spotkać się z niemieckimi parlamentarzystami w tej sprawie.

Nowy etap walki o reparacje

O sprawie napisał portal Interia.pl. Arkadiusz Mularczyk, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, udał się w poniedziałek z wizytą do Niemiec.

Celem wizyty jest przeprowadzenie serii spotkań z niemieckimi parlamentarzystami i członkami rządu. Tematem tychże spotkań są naturalnie reparacje, o które polski rząd stara się od jakiegoś czasu.

Mularczyk zakłada dobrą wolę

Jak informuje Interia, jest to już trzecia wizyta wiceszefa MSZ w Berlinie. W odróżnieniu jednak od poprzednich, spotkania obejmują znacznie większe grono parlamentarzystów.

Z cytowanych przez Interię słów Mularczyka wynika, że Polska nie może przestać domagać się reparacji. Jeżeli tak by się stało, to doszłoby do fałszowania historii poprzez kierowanie fałszywych oskarżeń w kierunku Polski.

Nie tylko o reparacjach

Mularczyk ujawnił również, że chociaż głównym tematem spotkań są reparacje, tak zostaną na nich poruszone również inne tematy. Jednym z nich ma być dyskryminacja Polaków w Berlinie czy brak upamiętnienia pomordowanych Polaków w stolicy Niemiec.

Jak wynika z cytowanych przez Interię słów wiceszefa MSZ, dotychczasowe działania Niemiec w stosunku do państw afrykańskich są asymetryczne w porównaniu z Polską. Berlin bowiem negocjuje z Namibią czy Nigerią ws. reparacji i odszkodowań za zbrodnie z czasów kolonialnych.

Będzie akcja informacyjna

Mularczyk przekazał również o rozpoczęciu akcji informacyjnej w Niemczech. Kopie raportu dot. reparacji mają trafić do członków Bundestagu, rządów landów czy niemieckich mediów.

Jak podaje Interia, impulsem do kampanii ma być narracja, wg której Niemcy zostali wyzwoleni od nazizmu, a nie przegrali wojnę. Wiceszef MSZ wspomniał, że jest to naruszenie prawdy historycznej i uderzenie w polskie poczucie sprawiedliwości.