MZ: Warszawa będzie w żółtej strefie już zaraz. Minister o przygotowaniach miasta
Warszawa w strefie żółtej
Warszawa przez dłuższy czas notowała umiarkowane wskaźniki zachorowań na koronawiriusa. Z kolei w rankingu zakażeń Mazowsze przez kilka miesięcy ustępowało pozycji lidera Śląskowi. Wraz z początkiem sezonu jesiennego ta korzystna tendencja zaczęła się odwracać. Od kilku dni to Mazowsze na czele z Warszawą rejestruje najwyższe dobowe przyrosty infekcji. Tylko dzisiaj w województwie mazowieckim odnotowano aż 527 nowych przypadków koronawirusa.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną rząd kontynuuje wprowadzanie lokalnych restrykcji. W trakcie dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele resortu zdrowia przekazali, że Warszawa na 99 proc. zostanie przeniesiona do strefy żółtej. Onet podaje, że w zaktualizowanym spisie znajdzie się łącznie 100 powiatów. - Będzie bardzo dużo miast - oznajmił rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Na jakie obostrzenia muszą przygotować się mieszkańcy Warszawy?
Obostrzenia strefy żółtej to złagodzona wersja pandemicznych restrykcji wprowadzonych w strefie czerwonej. Na ten moment w strefie żółtej obowiązuje limit 1 osoba na 4 mkw. w trakcie targów, konferencji i kongresów. Na siłowni wprowadzono ograniczenie 1 osoba na 7 mkw. W kinach może przebywać 25 proc. obłożenia sali. W uroczystościach rodzinnych uczestniczy maksymalnie 100 osób (z wyłączeniem obsługi).
Coraz gorsza sytuacja epidemiczna w kraju sprawia, że rząd rozważa zaostrzenie reżimu sanitarnego w poszczególnych strefach. W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt rozporządzenia, który zakłada, że w strefie żółtej zostanie wprowadzony bezwzględny obowiązek zasłania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Obecnie takie zasady dotyczą mieszkańców stref czerwonych. Poza tym rząd postuluje modyfikację limitów osobowych na imprezach rodzinnych - po zmianach na weselu w strefie żółtej będzie mogło bawić się co najwyżej 75 osób. Niewykluczone, że te restrykcje wejdą w życie wraz z ogłoszeniem nowej listy powiatów, w której znalazła się Warszawa. Szczegóły w tej sprawie mają zostać ogłoszone w czwartek 8 października.
Polityka zero tolerancji dla osób nieprzestrzegających reżimu sanitarnego
Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że nowa rządowa strategia przeciwdziałania koronawirusowi będzie opierała się na koncepcji "zero tolerancji" dla osób, które łamią reguły. - Jeżeli ktokolwiek będzie egoistą i nie będzie stosować się prawa, będą mandaty. Jesteśmy w tej fazie, gdzie liczba zakażeń gwałtownie rośnie i musimy też sami dbać o stan naszego zdrowia - dodał w trakcie dzisiejszej konferencji rzecznik resortu.
Dzisiaj padły aż dwa pandemiczne rekordy. Ministerstwo Zdrowia odnotowało 3003 nowe przypadki koronawirusa oraz 75 zgonów.