BiznesINFO.pl Finanse Warunki pożyczek ratalnych – czy to się opłaca?
Materiał zewnętrzny

Warunki pożyczek ratalnych – czy to się opłaca?

11 marca 2021
Autor tekstu: Redakcja BiznesInfo

Dokumenty, informacje i formalności potrzebne do złożenia wniosku

Dostępne na polskim rynku pożyczki ratalne różnią się pod względem kosztów i pewnych detali, ale co do głównych założeń, funkcjonują w bardzo podobny sposób. Dobrym przykładem są kwestie formalne. Aby wniosek o pożyczkę ratalną został rozpatrzony, należy przedstawić:

  • dokumentację świadczącą o uzyskiwaniu stałych dochodów (wynagrodzenia, emerytury i innych),

  • adres zamieszkania na terytorium RP,

  • dowód osobisty potwierdzający polskie obywatelstwo oraz wiek,

  • numer telefonu komórkowego,

  • numer konta bankowego, na który mają wpłynąć pożyczone środki.

Minimalny i maksymalny wiek pożyczkobiorców

Jednym z ograniczeń wprowadzanych przez firmy pożyczkowe jest kryterium wieku. Przy poszczególnych ofertach w Internecie znajdziesz np. taką konstrukcję: „pożyczka dostępna dla klientów w wieku od 21 do 70 lat”. Oznacza to, że na rozpatrzenie wniosku nie mogą liczyć osoby w bardzo dojrzałym wieku lub przeciwnie – w bardzo młodym, tuż po przekroczeniu granicy pełnoletności. Firmy pożyczkowe chcą mieć pewność, że pożyczka zostanie spłacona. Jeżeli nie mieścisz się w ramach wiekowych narzuconych przez pożyczkodawcę, po prostu nie możesz z niej skorzystać.

Rzeczywiste, łączne koszty pożyczki

Pamiętaj, że każda pożyczka ratalna jest objęta dodatkowymi opłatami. Nie są to wyłącznie odsetki wynikające z proponowanego oprocentowania. Poszczególne oferty należy porównywać, biorąc pod uwagę m.in. prowizję za samo udzielnie pożyczki na raty oraz ewentualne inne koszty, o ile są obecne. Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź łączny koszt pożyczki oraz RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania).

Konsekwencje przekroczenia terminu spłaty

Przeanalizuj warunki pożyczek ratalnych związane ze skutkami niespłacenia zobowiązań w terminie.  Do najpoważniejszych konsekwencji zalicza się:

  • sprzedaż pożyczki firmie windykacyjnej,

  • skierowanie sprawy do sądu,

  • wpisanie do rejestru dłużników,

  • naliczanie karnych odsetek.

Jeżeli zbliża się termin płatności raty, a wszystko wskazuje na to, że będziesz mieć problem z uregulowaniem zobowiązania, sprawdź, czy Twój pożyczkodawca skłania się ku polubownym rozwiązaniom. Prawdopodobnie istnieje rozwiązanie, które uchroni Cię przed wpadnięciem w kłopoty prawne i finansowe.

Obserwuj nas w
autor
Redakcja BiznesInfo

Redakcja BiznesInfo

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat