Ważna informacja z ZUS. Nie wszyscy dostaną emeryturę w styczniu
Daty, w których seniorzy dostają emeryturę są ustalone z góry, dlatego w każdym miesiącu mogą spodziewać się pieniędzy tego samego dnia. W styczniu jednak niektóre osoby może spotkać zaskoczenie: emerytury w pierwszym miesiącu 2024 roku nie będzie.
Kiedy wypadają dni wypłaty dla emerytów?
Terminy, w których seniorzy otrzymują swoje pieniądze, wypadają co miesiąc w tych samych siedmiu dniach. Są to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 dzień miesiąca. Ze względu na czynniki takie jak tempo wpływania składek, ZUS nie ma możliwości wypłacenia wszystkich emerytur tego samego dnia.
Nie zawsze jednak wypłata w tym terminie jest możliwa, składa się na to kilka czynników, takich jak chociażby weekendy. W styczniu będą to 6. i 20. dzień miesiąca, oba wypadające w soboty. Emeryci, którzy w te dni spodziewali się świadczeń, otrzymają je 5. i 19. stycznia, w piątki. Co jednak z tymi, którzy wyczekiwali swojej emerytury w Nowy Rok?
Następna emerytura dopiero w lutym?
Tych, którzy właśnie takiej informacji się spodziewali, uspokajamy: seniorzy otrzymali swoje pieniądze za styczeń jeszcze przed rozpoczęciem tego miesiąca. Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne dni wolne od pracy wpływają co roku na harmonogram wielu wydarzeń, a wypłata świadczeń nie stanowi wyjątku. Jednak emeryci, którzy nie mogli otrzymać pieniędzy 1 stycznia, dostali je już wcześniej, w piątek, 29 grudnia. Oznacza to, że choć w tym miesiącu nie otrzymają żadnego przelewu, w poprzednim doczekali się dwóch.
Czy można zmienić termin otrzymania emerytury?
Bywa i tak, że z różnych względów data otrzymania świadczenia jest dla kogoś szczególnie ważna. Wówczas istnieje możliwość złożenia w placówce ZUS wniosku o ustalenie daty odpowiadającej zainteresowanemu. Sęk w tym, by swoje życzenie odpowiednio uzasadnić; wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przychylić się do spełnienia prośby. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w której emeryci potrzebują pieniędzy w celach, których terminów przesunąć się nie da, np. w przypadku alimentów lub spłaty zadłużenia.
źródło: interia BIZNES