Ważne informacje dla osób z tych roczników. Zabraknie jednego dokumentu i ZUS nie wypłaci emerytury
NA emeryturę w Polsce mogą przejść osoby, które ukończyły odpowiedni wiek - 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat w przypadku kobiet. Od tej reguły są jednak wyjątki i niektórzy mogą zrobić to trochę wcześniej. ZUS musi otrzymać od nich jeden kluczowy dokument, bo inaczej nie wypłaci świadczenia.
Komu przysługuje wcześniejsza emerytura?
Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść jedynie wybrane osoby. Chodzi tu dokładnie o tych, którzy wykonywali pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. Są to na przykład zawody takie jak sędzia, policjant, kolejarz, górnik czy hutnik. To jednak nie wszystko, bo konieczne będzie także spełnienie kilku kluczowych warunków, które jasno określa Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Zobacz także: Nie zapłacisz na czas i skarbówka zmniejszy emeryturę. Seniorzy muszą mieć się na baczności
Wielka akcja ZUS, już się zaczęło. Ponad 10 milionów Polaków otrzyma ważny listTakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać wcześniejsze świadczenie
Osoby, które wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, mogą ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Będą one jednak musiały spełnić szereg warunków, które stawia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednią ilość okresów składkowych i nieskładkowych - 25 w przypadku mężczyzn i 20 w przypadku kobiet. Kluczowe także jest posiadanie wymaganego stażu pracy, a także nie wolno być członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Przeoczysz jeden dokument i ZUS nie wypłaci emerytury
Nowe zasady przyznawania wcześniejszym emerytur osobom urodzonym między 31 grudnia 1948 a 1 stycznia 1968 jasno określają, że seniorzy ubiegający się o świadczenie muszą złożyć odpowiedni wniosek.
Do niego należy dołączyć wymagane dokumenty, takie jak świadectwo pracy. Pracodawca musi w nim zapisać, że dana osoba faktycznie wykonywała pracę o szczególnych charakterze lub w szczególnych warunkach. Warto pamiętać, że mogą go dostać tylko pracownicy, którzy wykonywali zawody zapisane w stosownym rozporządzeniu Rady Ministrów z 1983 roku.