BiznesINFO.pl Finanse Ważne informacje dla seniorów. Chodzi o legitymacje emerytów
Fot. East News/Arkadiusz Ziółek

Ważne informacje dla seniorów. Chodzi o legitymacje emerytów

5 maja 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Legitymacja emeryta-rencisty to ważny dokument dla każdego seniora. Jego posiadanie pozwala wiele zaoszczędzić, warto jednak pamiętać, by w tej sytuacji mieć legitymację przy sobie. Aby ją otrzymać, konieczne jest jedno działanie.

Co zyskamy dzięki legitymacji emeryta-rencisty?

Legitymacja emeryta-rencisty to rzecz jasna dokument tożsamości przysługujący osobom pobierającym świadczenie emerytalne, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Dzięki niemu seniorzy mogą zapłacić mniej korzystając z komunikacji miejskiej i kolei czy ośrodków uzdrowiskowych, a także do skorzystania ze zniżek na niektóre leki. Legitymacja uprawnia również do zwolnienia z opłat za abonament RTV i części opłat za rehabilitację. Umożliwia również skorzystanie ze zniżek placówkach kultury, np. teatrach i muzeach.

Niespodziewany zwrot w sprawie ROD. Tyle teraz kosztują ogródki działkowe

W tych sytuacjach musisz ją mieć przy sobie

Co bardzo ważne, samo posiadanie legitymacji nie wystarczy. W niektórych sytuacjach konieczne jest okazanie dokumentu w formie fizycznej lub elektronicznej. Legitymacja będzie potrzebna np. w trakcie kontroli w komunikacji miejskiej lub zakupić inny bilet w obniżonej cenie. Dużym ułatwieniem w tej kwestii może okazać się aplikacja mObywatel — mLegitymacja jest w niej dostępna nawet w trybie offline. Dzięki temu do pokazania dokumentu w razie kontroli wystarczy telefon, nawet bez dostępu do internetu.

Jak uzyskać legitymację emeryta?

Do posiadania legitymacji emeryta-rencisty, jak wspomnieliśmy wcześniej, uprawnia otrzymywanie emerytury , renty czy nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Sam fakt otrzymywania tych świadczeń nie wystarczy, by ZUS wysłał nam fizyczny dokument. Legitymacja będzie dostępna w aplikacji mObywatel w zakładce Dokumenty, wiele osób może jednak preferować tradycyjną, plastikową formę. Wówczas konieczne jest złożenie wniosku .

Seniorzy mogą zrobić to osobiście w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych , elektronicznie lub za pośrednictwem poczty. Po rozpatrzeniu wniosku, seniorzy odbiorą legitymację osobiście w ZUS lub zostanie im on dostarczony przez listonosza.

źródło: Interia

Ponad 4,5 tys. zł dopłaty. Wiadomo, kto dostanie pieniądze
Duże pieniądze do zgarnięcia. Nawet 8 tys. zł dla małżeństw
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat