Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Ważne wieści dla 2 mln Polaków. Rząd rozważa zmiany, "To fatalny pomysł"
Patryk Wołosz
Patryk Wołosz 12.01.2025 22:05

Ważne wieści dla 2 mln Polaków. Rząd rozważa zmiany, "To fatalny pomysł"

Pieniądze
Fot. Pixabay/Fz

Rząd podejmie dyskusję, która będzie dotyczyła 2 mln Polaków. Jej tematem jest usunięcie nakazu oskładkowania wszystkich umów zleceń z Krajowego Planu Odbudowy. Jan Szyszko nazwał pełne oskładkowanie "fatalnym pomysłem". Dlaczego? Już wyjaśniamy. 

Oskładkowanie umów zleceń w KPO

Polska jako ostatni kraj w Europie nie wymaga pełnego odprowadzania składek ZUS od wszystkich umów-zleceń. Obecnie umowa-zlecenie podlega oskładkowaniu, jeżeli jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy. Jeżeli wysokość wynagrodzenia z jej tytułu przewyższa płacę minimalną, kolejne zlecenia nie podlegają oskładkowaniu. 

Tylko w Polsce można mieć dwie umowy zlecenie, ale oskładkować tylko jedną z nich (niższy dochód), nie płacąc pełnego ZUS-u z umowy o wyższym dochodzie - tłumaczyła redaktor PIT.pl Katarzyna Sudaj.

Ta sytuacja sprawia, że pracownicy zatrudnieni na podstawie takich umów mogą cieszyć się wyższymi zarobkami “na rękę”, ale mniejsze kwoty trafiają na ich konta emerytalne. Teraz stan rzeczy może ulec zmianie. Oskładkowanie umów cywilnoprawnych jest jednym ze zobowiązań, wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy

Nawet 10 tys. zł kary. W życie weszły nowe przepisy, kierowcom się nie upiecze Masowe kontrole domów w całej Polsce. Niektórym każą zwracać pieniądze z odsetkami za 5 lat

Rząd chce dyskusji o zmianach, Szyszko: "To fatalny pomysł"

Obecnie na podstawie umów-zleceń pracuje około 2,3 mln Polaków. W związku z tym rząd zamierza podjąć dyskusję o wykreśleniu z KPO zaakceptowanego przez gabinet Mateusza Morawieckiego wymogu oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko na platformie X nazwał ten plan “fatalnym”, zwracając uwagę na niekorzystne konsekwencje, z jakimi się wiąże.

Jutro zaczynamy kolejną misję negocjacyjną  KPO. (…) Oskładkowanie wszystkich zleceń to fatalny pomysł. Usztywni rynek pracy, pracownicy dostaną mniej na rękę, pewnie zwiększy się szara strefa. Chcemy poprawiać ochronę społeczną pracowników, ale przy okazji wolimy nie rujnować rynku pracy. Proponujemy działać punktowo: wzmacniać PIP i ulepszać zasady naliczania stażu pracy. Do takich rozwiązań przekonujemy Komisję Europejską. Efekty rozmów niebawem - napisał.

Donald Tusk zrezygnował z oskładkowania umów-zleceń

10 stycznia Szyszko przekazał, że premier Donald Tusk podjął decyzję o rezygnacji z oskładkowania wszystkich umów-zleceń. 

Decyzją premiera Donalda Tuska, popartą przez Ministerstwo Rodziny, nie będzie oskładkowania umów zleceń w formie, w której była ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy - zapowiedział w “Onet Rano Finansowo” Szyszko.