BiznesINFO.pl
Węgiel kamienny w Czechach

Wikipedia/Petr Štefek, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1966133

Czesi kończą z węglem kamiennym. Ostatnia kopalnia przeznaczona do zamknięcia

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Węgiel kamienny w Czechach przechodzi do historii. W sobotę z kopalni CzSA wyjechał ostatni wózek wypełniony surowcem. Do dyspozycji naszych południowych sąsiadów pozostanie już tylko jedna kopalnia węgla kamiennego. Jednak jej dni są i tak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile osób pracuje w czeskim segmencie węglowym

  • Kiedy węgiel kamienny przestanie być wydobywany w Czechach

  • Jakie są plany względem węgla brunatnego

Węgiel kamienny odchodzi w zapomnienie

Węgiel kamienny i brunatny to duma Czechów – nasi południowi sąsiedzi są statystycznie największym eksporterem i konsumentem tych surowców w całej Europie. Portal euractiv.pl podaje, że w całym segmencie wydobywczym węgla kamiennego i brunatnego pracuje ok. 18 tys. osób.

Wszyscy zatrudnieni już niebawem będą musieli znaleźć inne zawodowe zajęcie. Wszystko dlatego, że węgiel kamienny nie będzie już wydobywany w Czechach, a działalność kończą ostatnie działające kopalnie.

Business Insider Polska donosi, że we wtorek 23 lutego działalność zakończyła kopalnia Draków. Z kolei w sobotę 27 lutego ostatni wózek z surowcem wyjechał z kopalni CzSA na Zaolziu. Tym samym w Czechach pozostanie tylko jeden zakład, który wydobywa węgiel kamienny - CzSM. Kres jego działalności wyznaczono na 2022 r. W kopalni pracuje 2800 osób i 800 podwykonawców.

Sobotnia uroczystość zakończenia wydobycia węgla kamienna była z powodu pandemii niezwykle skromna. Z jednego z szybów wywieziono łącznie 144 418 264 ton węgla. W najgłębszym punkcie kopalnia sięgała na 1200 m. Zakład, zarządzany przez spółkę Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD), został uruchomiony w 1951 r. i powstał z połączenia szybów z XIX w.

Zarządca kończy wydobycie węgla kamiennego z powodów ekonomicznych. Kopalnie trafią w ręce państwowego przedsiębiorstwa DIAMO, które musi odpowietrzyć i odwodnić sztolnie do czasu likwidacji wszystkich szybów.

Rezygnacja z węgla kamiennego to ogromne wyzwanie dla zatrudnionych - DIAMO ma przejąć zaledwie tysiąc pracowników. Identyczna sytuacja spotkała już wcześniej pracowników zakładów zlokalizowanych w regionach Łazy, Dukla, Paskov i Frensztat.

Nie tylko węgiel kamienny. Czesi kończą także z węglem brunatnym

Węgiel kamienny to nie jedyny surowiec, który znalazł się na celowniku naszych południowych sąsiadów. Tamtejsze władze przymierzają się także do zakończenia wydobycia węgla brunatnego.

W celu przeanalizowania skutków tak przełomowych decyzji została powołana komisja węglowa. W grę wchodziło kilka terminów rezygnacji z węgla. Pierwszy z nich zakładał zamknięcie zakładów już w 2033 r., a drugi - dopiero w 2038 r.

Ostatecznie zespół ekspertów zarekomendował odejście od węgla w 2038 r. Opinia komisji nie ma jednak charakteru wiążącego i ostateczna decyzja w tym zakresie należy do rządu w Pradze.

Za jak najszybszym odejściem od węgla opowiadają się m.in. minister środowiska Richard Brabec i minister zdrowia Jan Blatný. Przeciwną retorykę prezentuje minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček. Jego zdaniem analiza komisji węglowej nie uwzględniła społeczno-gospodarczych skutków, jakie pociągnie za sobą zakończenie wydobycia węgla brunatnego.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
Kiedy koniec obostrzeń? Szef resortu realnie o powrocie do normalności

Polska i Świat

Kiedy koniec obostrzeń? Minister zdrowia podał datę wprost

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Zjednoczona Prawica się rozpadnie? Znamy opinię Polaków

Polska i Świat

Zjednoczona Prawica ma się rozpaść. Tak prognozuje 32 proc. Polaków

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >