Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wesela wciąż nielegalne. Ale są pierwsze wieści ws. ich powrotu
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 05.02.2021 01:00

Wesela wciąż nielegalne. Ale są pierwsze wieści ws. ich powrotu

Kiedy możliwa będzie organizacja wesel
pixnio.com

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy możliwa będzie organizacja wesel

  • Jakie branże najprawdopodobniej wznowią działalność w najbliższym czasie

  • Dlaczego wesela są tak niebezpieczne

Zakaz organizowania wesel

Wesel nie można organizować już dobrych kilka miesięcy, podobnie zresztą jak pozostałych imprez rodzinnych. Ekspert dr hab. Jarosław Drobnik w rozmowie z portalem Radio ZET zdradził, że na weselną zabawę będziemy musieli jeszcze poczekać.

- Na możliwość organizowania wesel trzeba będzie jeszcze poczekać przynajmniej kilka tygodni - stwierdził naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr hab. Jarosław Drobnik - Każde luzowanie obostrzeń musi się odbywać w sposób mądry i odpowiedzialny. O ile można już rozważać luzowanie w kontekście stoków, być może hoteli w jakimś zakresie, być może restauracji, gdzie te interakcje są bardziej pod kontrolą, o tyle na tym etapie pandemii takiej imprezy, jakimi są wesela muszą jeszcze jakiś czas poczekać - dodał.

Ekspert wyraźnie zaznaczył, że w dalszym ciągu wesela są miejscami szczególnie ryzykownymi, jeśli chodzi o transmisję koronawirusa. W związku z tym, że trudno na nich zapanować nad ludzkimi reakcjami, a weselne zabawy odbywają się przecież w sporym gronie osób.

Wesela większym zagrożeniem niż obiad w restauracji

- W restauracji aktywność sprowadza się w zasadzie do jednego stolika, przy którym siedzi się zazwyczaj z osobami, które się zna i ich status zdrowotny można określić. Natomiast na weselu im dłużej ono trwa, jest tym więcej interakcji i one są bardziej frywolne, bo to wynika po prostu z atmosfery tego spotkania - stwierdził ekspert i zwrócił uwagę, że wcześniej epidemiolodzy nie wskazywali na powstawanie ognisk zachorowań w miejscach takich jak: restauracje, kina, teatry, czy nawet kluby fitness.

Doktor niejednokrotnie zwrócił uwagę, że niezwykle trudno jest zapanować nad bawiącymi się weselnikami. Wszystko ze względu na czas trwania wesela i ilości interakcji, przez które nawet jedna osoba, która jest nosicielem wirusa, może rozpocząć wielkie ognisko zakażeń. 

Tym samym zdaniem eksperta organizacja wesel powinna być jak najbardziej ograniczona do momentu, w którym przynajmniej połowa Polaków nie będzie zaszczepiona.

Olga Semeniuk daje nadzieję. Wesela mogą wrócić, ale w innej niż zwykle formie

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk była niedawno gościem w programie "Money. To się liczy". Przedstawicielka rządu została wówczas zapytana, kiedy wróci możliwość organizowania wesel.

Semeniuk przypomniała, że w ubiegłym roku wesela można było organizować w maju. - Nie mówię, że w 2021 roku będzie podobna sytuacja - choć wiele wskazuje, że może tak być: w momencie, kiedy będziemy mieli ocieplenie, kiedy wejdziemy w tryb wiosenny, wtedy są większe szanse na to, że część przedsięwzięć, spotkań rodzinnych będzie można organizować na otwartej przestrzeni, a tym samym zmniejszyć ryzyko transmisji wirusa - stwierdziła wiceminister.

Olga Semeniuk zdradziła też, że ministerstwo rozwoju przygotowało protokoły bezpieczeństwa dla 40 branż, w tym także branży weselnej, eventowej, rozrywkowej, gastronomicznej i turystycznej. Jednak ostateczna decyzja dotycząca tego, w których branżach obostrzenia zostaną zdjęte, zależy od decyzji Rady Medycznej i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.