Wiadomo kto będzie kupował węgiel od gmin i ile. Są ścisłe zasady
W czwartek Sejm przyjął ustawę, w myśl której Polacy będą mogli nabywać węgiel od władz samorządowych. Możliwość kupienia węgla od gminy jest jednak poddana pewnym ograniczeniom.
Po długich rozmowach między przedstawicielami władzy centralnej i reprezentantami samorządów zapadły pewne ustalenia, które jasno tłumaczą kto i ile węgla będzie mógł zakupić w preferencyjnych cenach.
Węgiel od samorządu za 2 tys. zł
Ustawa przyjęta w czwartek 27 października ustala, że gmina będzie mogła kupić węgiel w cenie nie większej niż 1,5 tys. zł za tonę. W kwotę nie wliczają się koszty transportu węgla, czytamy w bankier.pl.
Samorządy mają bardzo ograniczoną listę podmiotów, u których węgiel mogą kupić. Ustawodawca określił, że węgiel samorządom mogą sprzedać : Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.
Następnie węgiel będzie mógł być sprzedany mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł.
Nie wszystkie gminy będą brały udział w dystrybucji węgla
Przedstawiciele rządu informowali niedawno, że ponad tysiąc samorządów gminnych jest zainteresowanych dystrybucją węgla, jednak po sprostowaniu okazało się, że jedynie w okolicach 600.
Kto kupi węgiel i ile
Przy zakupach węgla od gmin będzie obowiązywał limit zakupów na jedno gospodarstwo domowe. Jedna osoba fizyczna reprezentująca jedno gospodarstwo domowe będzie mogła zakupić 3 tony węgla, ale do końca tego roku tylko 1,5 tony węgla. Drugie 1,5 tony będzie można zakupić dopiero w 2023 r., ale tylko do kwietnia.
Węgiel dystrybuowany przez gminy będą mogły kupić osoby uprawnione do skorzystania z dodatku węglowego. W tym celu jednak trzeba będzie złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek o preferencyjny zakup węgla.