BiznesINFO.pl
Wiek emerytalny to przeszłość. Nadchodzą emerytury stażowe.

pixabay/ pxby666

Wiek emerytalny osiągnięty znacznie szybciej. Zmianę przynieść mają emerytury stażowe

4 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są emerytury stażowe

  • Jakie są założenia projektu

  • Jakie stanowisko w tej sprawie zaprezentowało OPZZ

Emerytury stażowe wałkowane od kilku lat

Emerytury stażowe to pomysł Andrzeja Dudy z 2015 r. Prezydent RP próbował wpisać poprawkę wprowadzającą emerytury stażowe do ustawy obniżającej wiek emerytalny, jednakże Sejm ostatecznie odrzucił tę propozycję.

Temat emerytur stażowych powrócił przy okazji kampanii wyborczej w 2020 r., gdy prezydent zawarł symboliczne porozumienie z NSZZ "Solidarność". Jak się okazuje, kilka miesięcy później dziennik "Fakt" poinformował, że w Pałacu Prezydenckim nad projektem emerytur stażowych pracuje sztab ludzi.

Wówczas mówiono, że projekt ustawy wprowadzającej emerytury stażowe ma zostać zgłoszony jako inicjatywa prezydenta. W efekcie możliwość przejścia na emeryturę będzie zależała od długości stażu pracy, a nie od osiągniętego wieku emerytalnego. Przypomnijmy, że obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.

Radio Zet informuje, że z emerytur stażowych mogłyby skorzystać tylko chętne osoby, a zatem wiek emerytalny pozostaje bez zmian. Jakie są założenia projektu ustawy wprowadzającej emerytury stażowe?

Wiek emerytalny a emerytury stażowe. Jakie są założenia?

Andrzej Radzikowski, przewodniczący OPZZ w rozmowie z "Super Expressem" przyznał, że emerytury stażowe miałyby zabezpieczyć osoby, które rozpoczęły pracę w młodym wieku i podkreśla, że nie jest to przywilej, a prawo pracowników do skorzystania ze środków zgromadzonych na koncie ZUS.

Emerytura stażowa miałaby obowiązywać po 35 latach przepracowanych przez kobiety oraz po 40 latach w przypadku mężczyzn. Warunkiem skorzystania z emerytury stażowej jest zgromadzenie odpowiedniego kapitału.

Jednocześnie pojawia się problem z wydolnością polskiego systemu emerytalnego. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że jest to trudny problem, bowiem spójność i wydajność polskiego systemu ekonomicznego to kluczowa sprawa w rozwoju gospodarczym kraju. Z kolei Radzikowski odpowiada, że wprawdzie początkowo wydatki byłyby większe, ale z czasem uległyby spadkowi.

Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ powiedział, że związek już od dziesięciu lat walczy o emerytury stażowe. Inicjatywa OPZZ związana z emeryturami stażowymi zyskała poparcie ponad 800 tys. obywateli.

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy pomysł będzie cieszył się uznaniem pozostałej części emerytów, których w Polsce mamy kilka milionów. "Rzeczpospolita" dotarła do danych ZUS, z których wynika, że w dobie pandemii koronawirusa Polacy coraz mniej chętnie odchodzą na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku.

Podobne artykuły

Praca zdalna zostanie utrzymana także po pandemii?

Praca

Praca zdalna od roku. Większość firm planuje umożliwić home office także po pandemii

Czytaj więcej >
Praca dla nastolatków jest czymś innym niż dla starszych pokoleń. Gdzie chcą pracować nastolatki?

Praca

Praca oczami polskiej nastolatki. Młode Polki widzą swoją pracę w sieci, nie w sieciówce

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Sklep sieci "Lidl"

Praca

Lidl szuka do pracy studentów. Mogą liczyć na niemałe pieniądze

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. Warszawa Trasa WZ 24.09.2016. n/z Kobiety debatujace na lawce.

Praca

Kobiety nawet 20 proc. mniej od mężczyzn. Emerytury też dostają niższe

Czytaj więcej >
Praca zdalna zostanie uregulowana w Kodeksie pracy?

Praca

Praca zdalna zostanie prawnie uregulowana. Prace nad kształtem przepisów są w toku

Czytaj więcej >
ZUS przegląda zdjęcia w sieci i może odebrać zasiłek

Praca

ZUS zabrał zasiłek po zobaczeniu zdjęć w sieci. Nauczycielka przegrała w sądzie

Czytaj więcej >