Wiele osób czeka nowy obowiązek. Nadchodzi rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem
W ubiegły piątek Sejm odrzucił uchwałę Senatu, który był za odrzuceniem ustawy wprowadzającej Krajowy System e-Faktur – w skrócie KSeF. W rezultacie korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe dla wielu osób już za niecały rok. Dziennik Gazeta Prawna (DGP) pisze wprost – rewolucja w rozliczaniu się z fiskusem jest przesądzona.
Na razie dobrowolne, za rok obowiązkowe
W połowie lipca senatorowie odrzucili ustawę wprowadzającą KSeF, gdyż ich zdaniem była ona niedopracowana. Biuro Legislacyjne zgłosiło również wątpliwości co do konstytucyjności wybranych przepisów. Mimo to w piątek 28 lipca temu Sejm przyjął wspomnianą ustawę. Teraz czeka ona na podpis prezydenta.
W rezultacie od 1 lipca przyszłego roku czynni podatnicy VAT będą musieli wystawiać e-faktury. Serwis prawo.pl podaje, że chodzi w tym przypadku o ok. 2 mln osób. Na ten moment wystawianie faktur poprzez KSeF jest dobrowolne. Natomiast pamiętajmy, że faktury dla konsumentów nie będą wystawiane poprzez KSeF.
Od 2025 roku KSeF będzie obowiązkowe dla kolejnej grupy
Pół roku po tym, jak obowiązek e-fakturowania obejmie czynnych podatników VAT, spadnie również na małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT. Od 1 stycznia 2025 roku fiskus będzie mógł również nakładać kary, ale nie za klasyczne błędy, które obecnie dość często zdarzają się na papierowych fakturach. Na łamach DGP dyrektor Przemysław Krawczyk z Ministerstwa Finansów zapewnia, że wszystko będzie widoczne w KSeF, a korekta takich błędów nie będzie zagrożona sankcjami.
Dodaje również, iż skarbówka nie będzie miała nieograniczonego dostępu do faktur ustrukturyzowanych i nie będzie mogła na ich podstawie sprawdzać na bieżąco rozliczeń danej osoby.
Jesienią ruszy kampania informacyjna
Jesienią Ministerstwo Finansów opublikuje zbiór dobrych praktyk w sprawie KSeF. Niewykluczone, że pojawią się też objaśnienia podatkowe. Poza tym resort zamierza wtedy ruszyć z kampanią informacyjną. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przekonuje, że wprowadzenie e-faktur służy uszczelnieniu systemu podatkowego oraz niesie za sobą korzyści podatkowe i biznesowe dla przedsiębiorców. Wdrożenie powszechnego KSeF przyspieszy digitalizację sektora publicznego i wielu polskich przedsiębiorstw. Docelowo KSeF stanie się jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi w Europie w zakresie wymiany informacji o zdarzeniach gospodarczych – wskazuje z-ca szefa Krajowej Administracji Skarbowej insp. Mariusz Gojny.
KAS wskazuje, że dzięki KSeF podatnik będzie mógł:
- łatwiej i szybciej korygować faktury,
- jeśli wystąpi o zwrot podatku VAT naliczonego, to otrzyma ten zwrot w krótszym terminie: 40 zamiast 60 dni,
- nie będzie musiał wystawiać duplikatów faktur, ponieważ e-faktury w KSeF nie zgubią się i nie ulegną zniszczeniu, będą zawsze dostępne dla wystawcy i odbiorcy faktury,
- nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA).