BiznesINFO.pl Polska i Świat Wielka płyta znowu modna. Mieszkań w blokach sprzedaje się coraz więcej i ich ceny rosną
Biznesinfo.pl

Wielka płyta znowu modna. Mieszkań w blokach sprzedaje się coraz więcej i ich ceny rosną

18 grudnia 2019

Wielka płyta powraca

Wielka płyta dalej nie kojarzy się Polakom zbyt dobrze. Uprzedzenia wzięły się z ponurych, szarych czasów PRL, gdzie dominowało budownictwo wielkopłytowe. Zarzutów było wiele : małe mieszkania, wentylacja wspólna, psujące się instalacje, a ściany tak cienkie, że słychać kichnięcie sąsiada parę pięter wyżej. I choć Polacy nie doceniają technologii budowniczej, jaką jest wielka płyta, to w Polsce powstaje coraz więcej mieszkań zbudowanych właśnie w technologii wielkopłytowej. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy br. powstało i 7,7 tysięcy. Z kolei z szacunków HRE Investments wynika, że w całym 2019 roku powstanie ich w kraju ponad 10 tysięcy.

O ile dla Polaków może to być zaskoczenie, to na Zachodzie budownictwo prefabrykowane cieszy się ogromną popularnością i jest szanowane. Należy jednak podkreślić, że współczesna wielka płyta nie ma wiele wspólnego z budownictwem z okresu PRL. Forsal podaje, że w Szwecji przy użyciu technologii prefabrykowanej powstaje 84 proc. budynków. W Stanach Zjednoczonych jest to 5 proc, w Niemczech 9 proc., w Holandii 20 proc., a w Japonii 28 proc.

Wielka płyta, wielkie atuty

Budownictwo wielkopłytowe ma wiele zalet. Koszty w branży budowlanej są coraz większe, a pracowników budowlanych wciąż brakuje. Wielka płyta rozwiązuje te problemy: budując z gotowych, wstępnie wykończonych elementów prace są wykonywane bardzo szybko, a zamiast kilkudziesięciu budowniczych wystarczy tylko kilku, by wznosić budynek. Błyskawiczny czas budowy (proces można skrócić do kilku miesięcy) to wielki atut tej technologii. Dzięki temu na rynek można dostarczać nowe mieszkania w odpowiedzi na popyt.

Ponadto wielka płyta charakteryzuje się niezwykłą precyzją w wykonaniu. Przy innych technologiach budowy o takiej dokładności można zapomnieć. Częstym problemem przy budowie mieszkań jest obiecana powierzchnia mieszkań, która nie ma potem odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ale nowoczesna technologia prefabrykowana minimalizuje ryzyko błędów przy budowie i daje szansę na wyższe parametry energetyczne.

Pora zerwać z negatywnymi uprzedzeniami mającymi korzenie w przeszłości. Zalet technologii wielkopłytowej jest wiele i choć w Polsce dopiero zaczyna się ją odkrywać na nowo, to można śmiało zakładać, że boom na wielką płytę powróci.

Obserwuj nas w
autor
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat