Wielki remont uwielbianego sanatorium w Polsce. W grę wchodzą grube miliony
Jedno z najpopularniejszych sanatoriów w Polsce czeka ogromna inwestycja, która zmieni jego oblicze. Gruntowny remont planowany w zabytkowym pałacu i przylegającym parku będzie kosztował miliony złotych. Co dokładnie się zmieni?
Wielomilionowe wsparcie i ambitne plany
Dyrektor Sanatorium Rehabilitacyjnego im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie, Barbara Kowal, poinformowała o pozyskaniu gigantycznego dofinansowania na realizację projektu modernizacji.
Dwa lata temu zaczęliśmy prace nad dokumentacją projektową, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do naboru wniosków o dofinansowanie - powiedziała Kowal w rozmowie z PAP.
Całkowity koszt remontu wynosi około 22,6 mln zł, z czego 19,2 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. Zakrojona na szeroką skalę inwestycja ma tchnąć nowe życie w wiekowy pałac.
Wielki koncern zwróci klientom pieniądze po 10 latach. UOKiK podjął decyzję W Zakopanem muszą mieć się na baczności. Za to mandaty sypią się jak z rękawaCo zmieni się w sanatorium?
Prace obejmą kompleksową renowację historycznego pałacu oraz przylegającego parku. Obiekt, będący częścią rejestru zabytków, wymaga szczególnej troski.
Tak naprawdę dawno nie było tu remontów z racji tego, że cały teren objęty jest ochroną konserwatorską i wszelkie prace należy uzgadniać z konserwatorem zabytków - zdradziła Barbara Kowal.
Modernizacja zakłada m.in. przebudowę nieużytkowanego poddasza, co umożliwia stworzenie dodatkowego piętra.
Na dole będzie sala wystawowa, łazienki i winda. Planujemy, że będzie to miejsce, gdzie każdy będzie mógł przyjść i odpocząć oraz zobaczyć, jak to miejsce wyglądało w przeszłości - zapowiedziała dyrektorka.
Oficyna po przebudowie będzie oferować dwuosobowe pokoje z łazienkami, a park wzbogaci się o tężnię solankową. Prace obejmą także remont zaplecza kuchennego i jadalni, a ścieżki parkowe zyskają nową nawierzchnię. Wszystko po to, by poprawić komfort kuracjuszy oraz otworzyć przestrzeń dla lokalnej społeczności.
Historyczne dziedzictwo i nowe funkcje pałacu w Krasnobrodzie
Pałac w Krasnobrodzie powstał w XVI wieku jako zamek obronny rodu Firlejów. Na przestrzeni wieków przechodził liczne przebudowy, ostatnią w stylu klasycystycznym. W XIX wieku Zamoyscy przekształcili go w sanatorium przeciwgruźlicze, co uczyniło obiekt jednym z pierwszych takich ośrodków w Polsce.
Współczesna inwestycja ma na celu zachowanie historycznej wartości pałacu, a jednocześnie nadanie mu nowych funkcji.
Wsparcie uzyskają nie tylko kuracjusze korzystający z dobrodziejstwa uzdrowiska, ale również społeczność lokalna i cały region, bo zabytkowy obiekt doczeka się w końcu remontu i będzie mógł pełnić nowe funkcje kulturalne, szkoleniowe i konferencyjne - zaznaczył marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski.
Kiedy zakończą się prace?
Pierwsze prace budowlane ruszą wiosną 2025 roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2027 roku. Firma odpowiedzialna za realizację projektu zostanie wyłoniona w przetargu w marcu 2025 roku. Po modernizacji sanatorium będzie mogło przyjmować jeszcze więcej kuracjuszy oraz poszerzyć ofertę rehabilitacyjną, edukacyjną i kulturalną.
Wielomilionowa inwestycja to nie tylko szansa na poprawę infrastruktury, ale także okazja do podkreślenia historycznego znaczenia pałacu i jego otwarcia na nowe możliwości.