Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiemy, kiedy nadejdzie wiosna. Zima wkrótce odpuści, IMGW wskazał termin
Marcelina Gancarz
Marcelina Gancarz 15.02.2025 19:35

Wiemy, kiedy nadejdzie wiosna. Zima wkrótce odpuści, IMGW wskazał termin

synoptycy przewidują nadejście wiosny
Fot. inkdrop/Canva

Trudno wypatrywać wiosny, zwłaszcza że w ostatnich dniach w części kraju znowu spadł śnieg, a na zewnątrz panuje silny mróz. Niemniej jednak synoptycy przewidują, że czas niesprzyjającej aury dobiega już końca. Zaczęli już podawać terminy, w których można spodziewać się ocieplenia. 

Mrozy jeszcze nie odpuszczają

Połowa lutego przyniosła powrót zimy i ataki mrozu. Weekend okazał się wyjątkowo mroźny, w całym kraju temperatury spadły poniżej zera. Najzimniej było na północy kraju, gdzie odczyty w ciągu dnia wskazywały -10 st. C. W nocy z soboty na niedzielę sytuacja może się pogorszyć, w związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu i silnym mrozem. 

Alert IMGW, fot. IMGW.jpg
Alert IMGW, fot. IMGW

Na północy oraz obszarach górskich i podgórskich woj. małopolskiego i podkarpackiego można spodziewać się, że spadnie od 15 do 20 cm śniegu, natomiast nocą temperatury mogą wskazywać nawet -19 st. C. Silny mróz może trochę trzymać, ostrzeżenie obowiązuje do wtorku, 12 lutego. Trudno w takich warunkach marzyć o wiośnie, jednak synoptycy przewidują, że niedługo można spodziewać się znacznego ocieplenia. Oszacowali już przybliżony termin. 

Do Polski nadciąga arktyczny mróz. Sypnie śniegiem, temperatura spadnie do -20 st. C. Ważne informacje dla kierowców. Decyzja Trumpa odbije się na cenach paliw

Zbliża się koniec zimy

Kalendarzowa zima trwa do 21 marca, to również okres, w którym dni są najkrótsze, a noce najdłuższe. Z uwagi na ocieplenie klimatu nie zawsze to, co wskazuje kalendarz, jest zgodne ze stanem faktycznym. Mimo okazyjnych przymrozków i opadów śniegu, ostatnia zima była raczej łagodna. Typowa dla tej pory roku aura długo nie dawała o sobie znać, co można było odczuć zwłaszcza w ferie. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej niedawno informował, że styczeń należał do najcieplejszych w historii pomiarów instrumentalnych. Średnia temperatura powietrza przy powierzchni Ziemi wyniosła 13,23 st. C., czyli o 0,79 stopni wyżej niż średnia dla stycznia w latach 1991-2020. 

Temperatury w styczniu, źródło danych ERA5. Źródło C3SECMWF.png
Temperatury w styczniu, źródło danych ERA5. źródło C3S/ECMWF

W połowie lutego Polaków znów dopadły mrozy, a IMGW ostrzegało przed oblodzeniem i utrudnionymi warunkami na drogach. Zwracano również uwagę na dobro odpowiedniej odzieży ochronnej, gdyż wzrosło ryzyko odmrożeń. Grube kurtki czapki niedługo będzie można schować do szafy, ponieważ znaczący skok temperatur jest spodziewany już niebawem. 

Wiosna zacznie się już w lutym

Następne dni będą testem cierpliwości, dla osób, które nie lubią zimna. Temperatury będą utrzymywać się między 3 st. C na zachodzie kraju a -3 w południowych częściach Polski, zwłaszcza w okolicach Zakopanego. Trzeba wytrzymać jeszcze kilka tygodni, spodziewane ocieplenia ma nadejść pod tego miesiąca. 

Modele temperatury maksymalnej opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazują, że temperatury prawdopodobnie zaczną rosnąć w okolicach 24 lutego. Przez następny tydzień najcieplej będzie w zachodniej części kraju, gdzie przewiduje się, że termometry wskażą około 8 st. C. Początek marca powinien być jeszcze cieplejszy. W pierwszym tygodniu tego miesiąca słupki mogą wskazać nawet 10 st. C. na południu kraju. 

Łagodna zima, a zwłaszcza jej cieplejsza końcówka może cieszyć osoby szczególnie wrażliwe na temperatury, jednakże takie zmiany klimatyczne nie są szczególnie korzystne. Brak opadów wiąże się z wystąpieniem suszy hydrologicznej, co może mieć poważne konsekwencje. Oprócz tego, że zmniejszony jest dostęp do wody, ograniczeniu ulega obszar bytowania ryb oraz pogarszają się warunki życia organizmów wodnych w rzekach. Zbyt mała wilgotność gleby nie sprzyja też uprawom.