Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiemy już ile będzie kosztowało Polskę amerykańskie wojsko. Kwota robi wrażenie
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 15.08.2020 02:00

Wiemy już ile będzie kosztowało Polskę amerykańskie wojsko. Kwota robi wrażenie

15.08.2020 Warszawa Wizyta sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo Spotkanie z prezydentem Andrzejem Duda fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Andrzej Duda
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wojsko USA w Polsce liczy na dziś dzień 4,5 tys. żołnierzy, ale będzie ich więcej

Jak podaje forsal.pl, obecność wojsk amerykańskich w Polsce to efekt współpracy między naszym krajem a USA trwającej od lat 90. i zainaugurowanej jeszcze przed przystąpieniem Polski do NATO. Amerykańscy żołnierze stacjonują w Polsce właśnie w ramach sojuszu północnoatlantyckiego, ale też w ramach oddzielnej amerykańskiej inicjatywy wsparcia sojuszników USA w Europie. Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Największą ich części stanowi  3,5 tys. członków brygady pancernej ABCT rozlokowanych m.in. w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z kolei niemal 900 żołnierzy USA przebywa w Polsce w ramach wielonarodowego batalionu NATO w Orzyszu. Polska od lat zabiega jednak o dalsze zwiększenie obecności sił amerykańskich na naszym terenie.

Ile będzie nas kosztować wojsko USA w Polsce?

Jak podaje Puls Biznesu, wieloletnie starania o zwiększenie liczebności oddziałów Stanów Zjednoczonych na terenie Polski zwieńczone zostały w sobotę (15.08) podpisaniem przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo umowy o wzmocnieniu trwałej obecności wojsk USA w Polsce. W komunikacie zamieszczonym na stronie ministerialnej MON podkreśla symboliczne znaczenie daty podpisania umowy, która przypada w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Na mocy wojsko USA w Polsce zwiększy swoją liczebność o co najmniej 1000 żołnierzy. Ponadto wojska amerykańskie mają być obecne w Polsce "trwale". W Polsce znajdzie się również wysunięte dowództwo V korpusu armii lądowej Stanów Zjednoczonych. - To będzie dowództwo armii Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO - skomentował minister MON Mariusz Błaszczak.

Warunki finansowe umowy są już jednak mniej atrakcyjne. "Polska, podobnie jak inne państwa, które goszczą u siebie wojska amerykańskie, zapewni bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie, corocznie określane ilości paliwa, a także wybrane elementy wsparcia w magazynowaniu sprzętu i uzbrojenia oraz obsłudze wykorzystywanej infrastruktury" - czytamy na stronie MON. Szacunkowy koszt utrzymania zwiększonej obecności wojsk USA w Polsce to ok. 500 mln zł rocznie. Ministerstwo zaznacza jednak, że oprócz korzyści związanych ze zwiększonych bezpieczeństwem kraju wojsko USA w Polsce przyciągnie do kraju także inwestycje budowlane oraz stworzy nowe miejsca pracy. 

W których miejscowościach będzie stacjonować wojsko USA w Polsce? Na siedzibę siedzibę Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych przewidziano Poznań. Z kolei w Drawsku Pomorskim działać będzie Centrum Szkolenia Bojowego, z którego wspólnie korzystać będą Siły Zbrojne Polski i Stanów Zjednoczonych. Baza lotnicza załadunkowo-rozładunkowa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych powstanie we Wrocławiu-Strachowicach. W Łasku swoją siedzibę będzie mieć eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, a w Powidzu stacjonować będzie lotnicza brygada bojowa, batalion bojowy wsparcia logistycznego. W Powidzu i Lublińcu działać będą również obiekty sił specjalnych. Na siedzibę dla pancernej brygadowej grupy bojowej przewidziano Żagań/Świętoszów.

<

Tagi: USA