Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wojsko zamiast wakacji. Europejski kraj przywraca obowiązkową służbę wojskową
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.08.2024 12:33

Wojsko zamiast wakacji. Europejski kraj przywraca obowiązkową służbę wojskową

chorwackie wojsko
fot. Picryl, public domain

Od początku nowego roku obowiązkowa służba wojskowa zostanie przywrócona, po szesnastu latach przerwy. Młodzi mężczyźni trafią do jednostek wojskowych na dwa miesiące. Taką informację ogłosił chorwacki minister obrony Ivan Anuszić. Według szacunków w pierwszym poborze do służby może stawić się ok. 4,5 tys. osób.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

● Kto będzie musiał odbyć służbę.

● Na jakie wynagrodzenie będą mogli liczyć poborowi.

● Jaki inny kraj nie zlikwidował, a jedynie zawiesił pobór do wojska.

”Nie możemy oszczędzać”

Chorwacja jest jednym z tych krajów, które nigdy nie zniosły całkowicie obowiązkowej służby wojskowej, a jedynie ją zamroziły. Od 2008 roku młodzi Chorwaci nie są już zatem powoływani do wojska, ale wypowiedź tamtejszego ministra obrony jasno dała do zrozumienia, że taki stan rzeczy nie potrwa długo. 

Stale wyposażamy i modernizujemy siły zbrojne, organizujemy je w sposób, jakiego się od nas oczekuje w ramach członkostwa w NATO. Ustaliliśmy z ministrem finansów, że nie możemy oszczędzać na modernizacji naszej armii - ogłosił minister obrony Chorwacji.

Według analiz chorwackich mediów, odmrożenie poboru nie powinno stanowić problemu z punktu widzenia prawa. W Chorwacji istnieje już bowiem zarówno ustawodawstwo, które pozwoli płynnie wprowadzić w życie nowy obowiązek. Jak podkreślają media, trzeba jednak będzie dostosować procedury do nowych realiów oraz wymagań. 

Absurdalne, ale śmiertelnie skuteczne. Ukraińska kolumna pancerna zmieciona z powierzchni ziemi zaskakującą bronią

Dwa miesiące służby za kilkaset euro

Według ujawnionych informacji obowiązkowa służba wojskowa w Chorwacji obejmie mężczyzn powyżej 18 lat i potrwa dwa miesiące. W jej trakcie rekruci mają przejść podstawowe przeszkolenie piechoty z wyłączeniem szkoleń specjalistycznych. Obecnie funkcjonująca w Chorwacji ochotnicza służba także odbywa się w ciągu dwóch miesięcy. 

Jak poinformował portal Index, obecnie ochotnicy za miesiąc służby w chorwackiej armii otrzymują 900 euro. Osoby odbywające obowiązkową służbę również będą mogły liczyć na wynagrodzenie, jednak będzie ono nieco niższe. Według szacunków poborowi otrzymają ok. 700 miesięcznie, czyli w sumie ok. 1400 euro. Dwa miesiące służby wojskowej mają być wliczane do stażu pracy. 

Jest jeszcze inny kraj, który w każdej chwili może wznowić pobór

Według szacunków w 2025 roku obowiązkowe szkolenie wojskowe obejmie w kilku turach ok. 4,5 tys. osób. Jeśli ktoś powoła się na klauzulę sumienia, będzie musiał odbyć służbę cywilną. 

Chociaż wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, innym krajem, który podobnie jak Chorwacja nie zlikwidował obowiązkowej służby wojskowej, a jedynie ją zawiesił, jest… Polska. Ostatni pobór do wojska w naszym kraju odbył się w 2008 roku. Od 11 lutego 2009 roku w Polsce obowiązuje nowelizacja ustawy o poborze, w wyniku której zawieszono obowiązek zasadniczej służby wojskowej