Wybór rocznego zeznania podatkowego
Złożenie rocznego zeznania podatkowego to jeden z podstawowych obowiązków podatników podatku dochodowego od osób fizycznych. Wiele osób ma wciąż jednak problem z tym, jak dokonać właściwego wyboru rocznego zeznania podatkowego. W zasadzie sprowadza się to do wyboru właściwego formularza PIT dla konkretnej formy opodatkowania. W grę wchodzi rozliczanie się na zasadach ogólnych, podatek liniowy, karta podatkowa czy ryczałt ewidencjonowany. Samo rozliczenie rocznego zeznania podatkowego nie jest trudne, jednak wiele osób woli w tym celu skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych biur rachunkowych. Jak zatem dokonać właściwego wyboru rocznego zeznania podatkowego?
Z artykułu dowiesz się:
-
Co to jest roczne zeznanie podatkowe?
-
Kto ma obowiązek składać roczne zeznanie podatkowe?
-
Wybór rocznego zeznania podatkowego - jak go dokonać?
-
Do kiedy trzeba złożyć roczne zeznanie podatkowe?
Zastanawiając się nad wyborem rocznego zeznania podatkowego trzeba ustalić, jaki formularz PIT będzie odpowiedni w przypadku osiąganych przez podatnika dochodów w danym roku podatkowym. Inna deklaracja PIT potrzebna będzie osobom będącym pracownikami etatowymi (PIT-37), a inna podatnikom, którzy rozliczają się samodzielnie. Przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową powinni skorzystać z formularza PIT-36, a ci, rozliczający się podatkiem liniowym - z formularza PIT-36L. Przedsiębiorcy, w tym osoby korzystające z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w przypadku rozliczania wynajmu prywatnego nieruchomości powinni natomiast sięgnąć po formularz PIT-28.
Wybór rocznego zeznania podatkowego na zasadach ogólnych
Podatnik, który zdecyduje się na rozliczanie podatku na zasadach ogólnych, wykazuje wielkość dochodu uzyskanego w konkretnym roku podatkowym. Wówczas w zeznaniu podatkowym powinny znaleźć się tylko dochody opodatkowane skalą podatkową (17% i 32%). W przypadku zasad ogólnych należy wypełnić formularz PIT-36. Terminem na złożenie formularza upływa 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.
W ten sposób na jednym formularzu podatnik może rozliczyć dochody z takich źródeł jak działalność gospodarcza, etat czy zlecenie. Warto pamiętać, że opodatkowanie na zasadach ogólnych (skala podatkowa) umożliwia wspólne rozliczenia roczne małżonków, o ile łączy ich wspólność majątkowa i pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.
Podatnicy, którzy wybierają roczne zeznanie podatkowe na zasadach ogólnych mogą skorzystać z ulg podatkowych:
-
darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego czy krwiodawstwa,
-
ulgi rehabilitacyjne,
-
wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego,
-
ulga na internet,
-
ulga na dzieci,
-
ulga na działalność badawczo-rozwojową,
-
ulga termomodernizacyjna,
-
strata z lat ubiegłych.
Podatek liniowy a wybór zeznania roczne
Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą podatku liniowego o stałej stawce 19% mają obowiązek złożyć roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-36L. Także to zeznanie należy złożyć do 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego. Przy czym podatnicy powinni pamiętać, że swoje dochody spoza działalności gospodarczej, jeśli je mają, powinni rozliczyć na osobnym formularzu - PIT-37. Z pomocą PIT-36L nie mogą rozliczać się wspólnie małżonkowie, nie można też skorzystać z ulg podatkowych.
Wybór rocznego zeznania podatkowego przy ryczałcie ewidencjonowanym
Wybór ryczałtu ewidencjonowanego oznacza opłacanie podatku od uzyskanego przychodu w konkretnym roku podatkowym według ustalonych stawek. Osoby, które korzystają z takiej formy opodatkowania powinny rozliczać roczne zeznanie podatkowe przy pomocy formularza PIT-28 do końca lutego następnego roku podatkowego. W deklaracji tej należy uwzględnić jedynie te przychody, które są objęte ryczałtem, resztę ujmując na innych formularzach. Z tej formy rozliczenia również nie mogą wspólnie skorzystać małżonkowie, nie uprawnia ona także do uwzględnienia ulgi na dzieci. Natomiast korzyścią jest możliwość odliczenia składek na ZUS, wpłat na IKZE, ulgi rehabilitacyjnej i internetowej.
Wybór rocznego zeznania podatkowego a karta podatkowa
Podatnik może także wybrać opodatkowanie w formie stałej kwoty podatku, bez względu na wysokość dochodów. Wówczas wysokość podatku rośnie razem ze wzrostem liczby zatrudnionych (istnieją limity dla poszczególnych branż) oraz wielkości miejscowości prowadzenia firmy. Rozliczając się przy pomocy karty podatkowej, podatnik zobowiązany jest rozliczać roczne zeznanie podatkowe na formularzu PIT-16A do 31 stycznia kolejnego roku podatkowego. Formularz ten pozwala na odliczenie od podatku jedynie składki zdrowotnej.