Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wybory do europarlamentu 2024. Co trzeba wiedzieć zasiadając w komisji?
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 02.06.2024 22:56

Wybory do europarlamentu 2024. Co trzeba wiedzieć zasiadając w komisji?

Osoba oddająca głos
Fot. Freepik

9 czerwca czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego. Z pracą osób zasiadających w komisjach wyborczych, a także mężów zaufania i obserwatorów, wiążą się konkretne prawa i obowiązki. Co należy wiedzieć?

Wybory europejskie 2024 - zarobki komisji

W najbliższą niedzielę 9 czerwca odbędą się w Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Uprawnieni będą mogli oddać swój głos w godzinach 7-21. Pomogą im w tym osoby zasiadające w komisjach wyborczych, których praca jest niezbędna do sprawnego przeprowadzenia tego procesu. Członkowie takich komisji otrzymują za nią konkretną, uzależnioną od funkcji zapłatę, która wygląda następująco:

  • Członkowie okręgowych komisji wyborczych – 1400 zł;
  • rejonowych – 1000 zł
  • przewodniczący obwodowych komisji wyborczych – 700 zł
  • zastępcy przewodniczących – 600 zł
  • członkowie obwodowych komisji wyborczych – 500 zł.

Warto dodać, że kwoty te są zwolnione z podatku. Ich wysokość określiła Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale z 2 sierpnia 2023 r. w sprawie należności pieniężnych przysługujących członkom komisji wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Parlamentu Europejskiego. 

Wyszedł z domu na L4, ZUS odebrał mu zasiłek. Finał sprawy zaskakuje

Prawo do dnia wolnego

Jak stanowi art. 154 § 4 Kodeksu wyborczego, w związku z wykonywaniem zadań członkowi obwodowej lub terytorialnej komisji wyborczej przysługuje: 

1) zwolnienie od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów, z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy,

2) do 5 dni zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Jeżeli zatem liczenie głosów zakończy się po północy, czyli faktycznie w poniedziałek, co warto podkreślić - wówczas członkowi przysługuje prawo do wolnego we wtorek. Prawo do zwolnienia od pracy mają także mężowie zaufania wyznaczeni do komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych. Muszą jednak najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem nieobecności pisemnie powiadomić swojego pracodawcę, następnie zaś przedstawić zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy wykonywaniem zadań męża zaufania. 

Jakie są ich obowiązki i warunki otrzymania diety?

Według udzielonych przez PKW informacji, do zadań członków komisji wyborczych należy:

  • przeprowadzenie głosowania;
  • czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem w lokalu prawa wyborczego;
  • ustalenie wyników głosowania i podanie ich do publicznej wiadomości;
  • przekazanie wyników do komisji wyższego stopnia.

Podstawą wypłaty jest pisemne potwierdzenie udziału w pracach komisji. Wystawia je przewodniczący lub, z jego upoważnienia - zastępca przewodniczącego właściwej komisji. W przypadku mężów zaufania, muszą oni obserwować głosowanie przez przynajmniej 5 godzin.

Członkiem komisji może zostać osoba posiadająca prawo wybierania, a więc taka, która:

  • jest obywatelem polskim;
  • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
  • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
  • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
  • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Źródło: PKW/Money.pl