Wybory z 10 kandydatami. PKW właśnie zarejestrowała ostatnią czwórkę
Wybory prezydenckie z 10. kandydatami
Jeden z dziesięciu – tytuł popularnego teleturnieju jak ulał pasuje do określenia tegorocznej rozgrywki o Pałac Prezydencki. W wyborach prezydenckich 2020 wystartuje bowiem dziesięciu kandydatów, a prezydentem zostanie tylko jeden.
O sześciu kandydatach ubiegających się o najwyższy urząd w państwie słyszymy od miesięcy. Dla porządku przypomnijmy, że o reelekcję ubiega się urzędujący prezydent Andrzej Duda. Na przełomie roku swój start ogłosili również: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Wiosny Robert Biedroń, publicysta Szymon Hołownia, a także jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak.
Kim są pozostali czterej kandydaci? Najbardziej znany wśród nich to były poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak, który chęć walki o prezydenturę zgłosił kilka tygodni temu. Ale swój komitet zarejestrowali również były eurodeputowany Kongresu Nowej Prawicy Stanisław Żółtek, uchodzący za bliskiego współpracownika o. Tadeusza Rydzyka, były europoseł LPR a następnie PiS Mirosław Piotrowski, a także Paweł Tanajno, który w poprzednich wyborach prezydenckich zajął ostatnie miejsce, uzyskując zaledwie 0,2 proc. głosów.
Historia się powtarza
Warto przypomnieć, że w ostatnich wyborach prezydenckich o najwyższy urząd w państwie ubiegało się 11 kandydatów. 10 pretendentów o prezydenturę walczyło 10 lat temu, gdy wybory podobnie jak teraz odbywały się w szczególnych warunkach w związku z katastrofą smoleńską. Najwięcej, bo aż 17 kandydatów ubiegało się o prezydenturę w 1995 roku, w drugich powszechnych wyborach prezydenckich w III RP, które wygrał Aleksander Kwaśniewski (w II turze pokonał urzędującego prezydenta Lecha Wałęsę).
Znamy kandydatów w wyborach prezydenckich, zagadką wciąż pozostaje ich data i forma. PiS forsuje pomysł glosowania korespondencyjnego, które – jak chce partia rządząca - miałyby się odbyć w którymś z konstytucyjnych terminów (jak pierwotnie zakładano 10 maja, bądź 17 maja).